banner2

1999 yılında önce sigortalı olanlar: Prim doldurmuş iseniz emekli olabilirsiniz! Yaş kriterine göre ise...

EYT çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar ve senesi ile prim gün miktarını doldurmuş ancak yaş şartına takılanlar için çalışma grubu oluşturuldu. Kimler EYT'den faydalanabilir? EYT ne zaman çıkacak? İşte detaylar...

Ekonomi 20.08.2022, 00:38 20.08.2022, 00:57
Abone ol
1999 yılında önce sigortalı olanlar: Prim doldurmuş iseniz emekli olabilirsiniz! Yaş kriterine göre ise...

Milyonlarca vatandaş yapılacak EYT düzenlemesini bekliyor. 3600 ek gösterge çalışmasının tamamlanmasının ardından gözler EYT konusunda atılacak adımlara çevrildi. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış, senesini ve primini doldurmuş lakin yaş koşulu nedeni ile emekli olamayan vatandaşlar amacıyla bir çalışma grubu oluşturulacak. Çalışmaları devam eden EYT için yeni formüller ortaya çıktı.

KADINLARDA 20 ERKEKLERDE 25 YIL

8 Eylül 1999 evvel sigortalı olan vatandaşlarda erkeklerde 25 bayanlar da ise 20 senelik sigortalı olma şartı bulunuyor.Bunun haricinde  5000 ile 5975 gün arasında değişen prim koşulu mevcut. Yaş şartı ise kademeli olarak işe giriş tarihine göre değişiklik gösteriyor.

8 Eylül 1999'da yürürlüğe giren yasa ile sene ve prim koşulunun yanına yaş koşulu da eklenmişti. EYT şahıslar, bu yaş koşuluna takıldıkları için emekli olamıyorlar. Bu halde da senesini ve primini bitirmiş olarak EYT'li olan vatandaşlar, emeklilik hakkının verilmesini bekliyor.

EKSİK PRİMİ OLANLAR İÇİN FORMÜLLER

Mevzuatta eksik primlerin bitirilmesi için bazı imkanlar da yer alıyor. İşte eksik primi olanlar için milyonların merak ettiği altı formül...

KISMİ EMEKLİLİK

Yasalara göre 8 Eylül 1999'den evvel sigortalı olup EYT kapsamındaki dahilindeki kişiler 3600 günle yani bir senelik primle emekli olma olanakları bulunuyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI

Eksik primi teşhis edilen erkek sigortalılar yönünden askerlik borçlanması ile tamamlama olanağı da var.

Erkekler askerde biten bütün günlerini satın alarak emeklilik primlerine ek edebiliyorlar. Bu şekilde EYT amacıyla primi eksik olan bir sigortalı birey bu yolla prim kazanabiliyor.

DOĞUM BORÇLANMASI

Primi eksik olan kadın sigortalılar ise doğum borçlanması imkanından faydalanabiliyor. Kadınlar sigortadan sonra dünyaya gelen üç çocuğa kadar borçlanma hakkı yer alır iken her bir çocuk için iki sene yani 720 gün kazanılabiliyor.

İHYA İLE PRİM 

EYT kapsamı oluşturulurken değişik kurumlardan sigortalı çalışmış şahıslar da değerlendirilmeye alınıyor. Bunlardan biri de Bağ-Kur. Bu kapsamda işyeri açmış ya da şirket ortağı olmuş vatandaşlar eski günlerde şayet primlerini ödememişlerse günleri donduruluyor borçları da silinebiliyor.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

Çalışma imkanı olmayan sigortasız kişiler eksik primlerini isteğe bağlı sigorta yaptırarak bütünleyebilirler. SGK'ya verilecek bir dilekçe ile başlayan isteğe bağlı sigortada her ay 30 gün kazanım elde ediliyor.

HİZMET TESPİTİ İLE TESCİL 

Primi eksik olan EYT'li vatandaşlar için bir diğer olanak da hizmet teşhisi davası oluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!