Yandex Metrica

Sitede Ara

1915 Çanakkale Köprüsü'ne yılın en iyi projesi ödülü! Bakan Uraloğlu açıkladı

1915 Çanakkale Köprüsü'ne yılın en iyi projesi ödülü! Bakan Uraloğlu açıkladı

Bakan Uraloğlu, dünyanın en prestijli mühendislik projelerinin değerlendirildiği ENR (Engineering News-Record) Dergisi jürisi tarafından yapılan genel değerlendirme sonucunda, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 'ENR Project of The Year/Yılın Projesi' ödülüne layık görüldüğünü duyurdu.

Ekonomi

29.04.2024, 19:11

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi'nin, mühendislik ve inşaat sektörünün dünya çapında saygın bir yayını olan ABD merkezli ENR (Engineering News Record) dergisi jürisinin 2023 yılı Aralık ayındaki genel değerlendirmesinde, 31 kategorinin kazananı arasından 'ENR Project of The Year/Yılın Projesi' ödülüne layık görüldüğünü açıkladı. 

Bakan Uraloğlu, jüri üyelerinin projeleri değerlendirirken tasarım ve inşaat zorlukları, yerel topluluklara ve sektöre sağlanan faydaların yanı sıra kalite, yenilikçilik ve güvenliğe olan bağlılıklarını göz önünde bulundurduklarını ifade etti. 

Ayrıca, 2023 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, ENR tarafından Ekim ayında düzenlenen 'Global Best Projects/Dünyanın En İyi Projeleri' yarışmasında köprü ve tünel kategorisinde birincilik ödülü kazandığını belirtti. 

Aynı zamanda, 2023 yılı Mayıs ayında gerçekleştirdiği çevresel ve sosyal projeler ile döngüsel ekonomiye katkıları nedeniyle Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından düzenlenen Kamu Özel Sektör İşbirliği ve Altyapı Ödülleri'nde birincilik ödülüne layık görüldüğünü hatırlattı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye girdi: Kamuda çift maaşa son! Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye girdi: Kamuda çift maaşa son! Haberi Görüntüle

ÜLKE OLARAK BİZİ GURURLANDIRMAKTADIR

Farklı kategorilerde dünyanın 23 farklı ülkesinden toplam 31 projenin, geliştirdikleri inovasyon ve gösterdikleri azimle dünya çapında örnek projeler arasında köprü ve tünel kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldüğünü belirten Bakan Uraloğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü Projesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümünü sembolize eden çok önemli bir projemiz. 2023 metrelik orta açıklığı ile Dünyanın En Uzun Orta Açıklıklı Asma Köprüsü. 770’er metre yan açıklıklar ile köprünün uzunluğu 3 bin 563 metre, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile birlikte toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metredir. ‘ENR Project Of The Year / Yılın Projesi’ ödülleri 19 Aralık’ta online platformda yapılacak ödül töreni ile sahiplerine takdim edilecek. Projemize gelen ödüller ülke olarak hepimizi gururlandırmaktadır” açıklamasında bulundu. 

Akaryakıt fiyatları sil baştan: İşte 15 Temmuz 2024 benzin, motorin ve LPG fiyatları Akaryakıt fiyatları sil baştan: İşte 15 Temmuz 2024 benzin, motorin... Haberi Görüntüle

24 ULUSAL VE ULUSLARARASI SAYGIN ÖDÜLÜN SAHİBİ OLDU

'ENR Project of The Year / Yılın Projesi' ödülüyle birlikte 1915 Çanakkale Köprüsü'nün bu yıl ENR'den iki ayrı ödül aldığını hatırlatan Bakan Uraloğlu, toplamda 24 ulusal ve uluslararası prestijli ödül kazandıklarını belirtti.

Öte yandan 1915 Çanakkale Köprüsü, 2021 yılında inşa aşamasında ENR dergisinde özel bir 10 sayfalık bölümle tanıtılmış, köprünün 318 metre yükseklikten çekilen fotoğrafı, derginin kapağını süslemişti. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading