15000 TL tamamen karşılıksız ödenecek! Peki kimler faydalanabilecek: SSK, Bağkur, dul, yetim...

SSK, SGK, Bağ-Kur, dul ve yetimlere karşılıksız 15 bin TL ödenecek. 5 yıl içinde başvurmayan hakkını kaybedecek. Detaylar haberimizde...

Ekonomi 21.02.2022, 10:42
15000 TL tamamen karşılıksız ödenecek! Peki kimler faydalanabilecek: SSK, Bağkur, dul, yetim...

SSK veya Bağkur'lu anne ve babasının vefatı sebebiyle yetin kalan kız çocuklarına maaş bağlanıyor. Evlenmeleri durumunda ise çeyiz parası ödeniyor. Bu destek 'evlilik ödeneği' olarak adlandırılıyor. 

Yetim aylığı kesilen kız çocuklarına 'çeyiz parası' verilerek bir süre daha mağduriyet yaşamaması sağlanıyor. Bu yolla 2 yıllık tutar toplu olarak ödeniyor. 

15 BİN TL ÇEYİZ PARASI VERİLİYOR

2022 yılında en düşük yetim maaşı 625 TL olurken, evlenirken 24 ay toplu verildiği için 15 bin TL çeyiz parası verilecek. 

5 yıl kuralı burada kritik önem arz ediyor. 2008 yılından beri yetim aylığı alan kız çocuklarına bu imkan sağlanıyor. 

5 YIL KURALI KRİTİK

Destekten yararlanabilmek için SGK'ya başvurmak gerekiyor. Destek ödemesinin alınabilmesi için nikahın kıyıldığı ilk 5 yıl içinde başvuru sağlanması gerekiyor. 

Anne veya baba vefatından dolayı iki kız çocuğu yetim aylığı alıyor ise ve biri evlenirse diğerinin aylık aldığı miktar artıyor. 

2 YIL DOLDURULMASI GEREKİYOR

Diğer yandan aylık almaya devam eden kız çocuğunun çeyiz miktarının da bu oranda artabilmesi için 2 yıl boyunca yetim aylığı alması gerekiyor. Aksi halde ilk aldığı orandan hesaplanarak çeyiz parası alabiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!