Yandex Metrica

12 ay boyunca 11.500 TL sosyal yardım verilecek: Çalışan vatandaşlara dev desteğin detayları belli oldu

12 ay boyunca 11.500 TL sosyal yardım verilecek: Çalışan vatandaşlara dev desteğin detayları belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışan annelere her ay şartsız koşulsuz 11.500 TL ikramiye verileceğini duyurdu. Kurban Bayramı'nda 'Sosyal devlet' kapsamında çalışan annelere 12 ay boyunca düzenli olarak aylık 325 euro devlet desteği verilecek. Peki kimler bu sosyal yardımdan faydalanabilir, başvuru şartları ne?  

Ekonomi

09.06.2024, 16:55

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışan annenin çağrılarına cevap verdi. Sosyal devlet kapsamında vatandaşlarının ihtiyaçlarını gidermek isteyen Türkiye, ihtiyaç sahibi hanelere sosyal yardım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda çalışan annelere düzenli olarak 12 ay boyunca 325 euro (11.500 TL) destek ödemesi yapılacağı açıklandı.

Bakan Işıkhan, ''Özellikle kadınların istihdam sürecine katılımlarını desteklemek için SGK olarak gerekli adımları planlıyoruz ve yakın zamanda bu konuda kamuoyunu bilgilendireceğiz. Kadınları çalışma hayatında tutan ve koruyan politika ve hizmetlere odaklanıyoruz.'' dedi.

Kurban Bayramı öncesinde çalışan annelere verilecek destek ödemeleri için açıklamalar yapan Bakan Işıkhan, her bir çalışan anne için aylık 11 bin 500 lira destek verileceğinin müjdesini verdi. Peki bu sosyal yardımdan kimler faydalanabilir?

Emekliye fıstık gibi ödeme! Tek şartla 20 bin TL hesapta: Ödemeler yarın hesaplara yatacak Emekliye fıstık gibi ödeme! Tek şartla 20 bin TL hesapta:... Haberi Görüntüle

ÇALIŞAN KADINLARA BAKICI PARASI VERİLECEK

20 ay byounca Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 0-24 aylık çocuğu olan çalışan anneler, her ay düzenli olarak 325 euro devlet desteğinden faydalanabilecek. Bakan Işıkhan, ''Ödemeler anneye yapılacak bakıcıya ayrı bir ödeme yapılmayacak'' ifadelerini kullanarak merak edilen soruyu da cevapladı.

Doların ipi sarkıyor: 5 TL'lik değişim olacak! İşte 11 Temmuz güncel döviz fiyatları Doların ipi sarkıyor: 5 TL'lik değişim olacak! İşte 11 Temmuz... Haberi Görüntüle

7 BİN KADIN 12 AY BOYUNCA DEVLET DESTEĞİ ALACAK

Bakan Işıkhan, SGK'nin AB'nin desteğiyle hayata geçirdiği "Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ne (EDU-CARE II) başvuruların 3 Haziran'da başladığını anımsatarak, şunları kaydetti:

Bu projemiz, çocuklu annelere yönelik tasarlandı. 3 bin 500'ü anne, 3 bin 500'ü bakıcı olmak üzere toplam 7 bin kadının kayıtlı istihdamı 12 ay boyunca desteklenecek. 12 ay boyunca Ankara, İzmir ve İstanbul'da başvuran annelerin çocukları 36 ayını doldurana kadar, çalıştırdıkları bakıcılar için teşvik ödemesinde bulunulacak. Projeyle aylık her bir çalışan anne için bugünkü kurla 11 bin 400 lira destek vereceğiz. Projeyle sigortalı annelere toplamda 13 bin euro destek aktarılacak. Projeyle ilgili gerekli teknik altyapıyı planladık, ofislerimizi kurduk. Başvuru sayımız 15 bin 166 kişiye ulaşmış durumda. Kayıtlar temmuz ayına kadar devam edecek, ağustos ayında annelere destek ödemelerimizi başlatacağız.

ABD, Suriye'de rahat durmuyor! YPG'nin işgalindeki bölgeye askeri takviye! ABD, Suriye'de rahat durmuyor! YPG'nin işgalindeki bölgeye askeri takviye! Haberi Görüntüle

BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

AB'nin finansman desteği sağladığı projeyle 0-36 ay arasında çocuğu olan anneler başvuru yapabilecek.

Aynı zamanda çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan anneler bu projeden yararlanabilecek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading