banner2

1 Ocak'ta hesabına bakan bayram edecek! Emekli aylıklarına enflasyon farkı + refah payı: En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Milyonlarca emekli, yeni yılda beklenen maaş zamlarına odaklanmış durumda. AK Parti'nin emekli maaşı zammı çalışmaları devam ederken, kulislerden gelen bilgiler merakla takip ediliyor. Uzmanlar, en düşük emekli maaşının 10 bin TL olmasını beklerken, son dakika haberleri emekliler arasında büyük heyecan yaratıyor. Emekliler, 1 Ocak'ta gerçekleşecek maaş zammıyla adeta çifte bayram yaşayacak. Gelen rakamı gören emekliler, sevinçleriyle bayram havasına girecek.

Ekonomi 21.11.2023, 12:32 21.11.2023, 12:46
Abone ol
1 Ocak'ta hesabına bakan bayram edecek! Emekli aylıklarına enflasyon farkı + refah payı: En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekli maaşı zammı haberleri, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Yeni yıl öncesinde, AK Parti yetkilileri emekli maaşlarına yönelik zam çalışmalarına başlarken, sevindirici bir haber duyuruldu. Emeklilere müjde niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. 

1 Ocak'ta açıklanacak rakamlar, emeklilerin yüzünü güldürecek. Enflasyon farkı ve refah payı da bu sevince katkı sağlayacak. Ancak, 2024 yılında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak, emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak soruları ise merak konusu. 

ENFLASYON FARKI VE REFAH PAYI EKLENECEK

AK Parti kurmayları, yeni yıl öncesinde emekli maaşı zam çalışmalarına hız verdi. Ekonomi uzmanları, 2023'te en düşük emekli maaşının 10 bin TL olacağını öngörürken, AK Parti tarafından sevindirici bir haber geldi. Daha önce yapılan yasal düzenlemeyle 2023 başında en düşük emekli maaşı önce 5.500 TL'ye, Mart ayında da 7.500 TL'ye çıkarılmıştı. Bu sayede yaklaşık 8,8 milyon emeklinin maaşı 7.500 TL'ye yükselmişti.

Emekli maaşına yapılacak zam miktarı merak konusu olurken, AK Parti'den 2024'te emeklilere yapılacak zamlarla ilgili ilk değerlendirme geldi. 

Yılbaşında emeklilere yapılacak zam oranının, enflasyon ve refah payı göz önünde bulundurularak toplamda yüzde 50-52 civarında olması bekleniyor. Kök maaşlara yapılacak bu artışa rağmen, en düşük emekli maaşı 10 bin liranın altında kalanların maaşları, Meclis'ten çıkarılacak yasa ile 10 bin liraya tamamlanacak. Bu durumda oluşacak farkı Hazine karşılayacak.

1 OCAK'TA O RAKAMI GÖRECEK

AK Parti içerisinden gelen bilgilere göre, yıllık enflasyon oranları Ocak ayı başında açıklandıktan sonra, en düşük emekli aylığıyla ilgili kanun teklifi Meclis'e sunulacak. Şu an itibariyle en düşük emekli aylığının 10 bin liraya tamamlanması üzerine değerlendirmeler yapıldığını ifade eden AK Parti yetkilileri, nihai kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınacağını belirtiyor.

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMINA GÖRE BELİRLENECEK

2024 yılı Ocak ayında emekli maaşlarındaki zam oranı, son 6 aylık enflasyon farkına bağlı olarak belirlenecek. Aynı zamanda, memur emekli maaşları için Ocak ayında yüzde 15, Temmuz ayında ise yüzde 10 oranında bir artış öngörülmekte olup, enflasyon farkları da ek olarak dikkate alınacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşlarına ilişkin zam oranları şu anda net değil. Ancak, Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından yeni yıl için geçerli olacak zam oranı da duyurulacak.

2023’ün Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında toplam enflasyon 29,41 olarak kaydedildi. Emekli aylıklarına enflasyona göre zam yapıldığı için bu oran üzerinden hesaplanıyor. En düşük emekli aylığına yüzde 29,41 oranında zam yapılması halinde, 7.500 TL maaş 2.205 lira artacak ve 9.705 lira olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!