1 milyar dolar bozdurdular! Bankalar Birliği Başkanı açıkladı

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası vatandaşların banka mobil uygulamaları üzerinden dakikalar içerisinde 1 milyar dolarlık döviz bozdurduğunu açıkladı.

Ekonomi 21.12.2021, 00:15 21.12.2021, 00:25
Abone ol
1 milyar dolar bozdurdular! Bankalar Birliği Başkanı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Doları'nı tepetaklak eden konuşmasının ardından vatandaşlar dövizin bozdurma yarışına girdi. 

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Erdoğan'ın verdiği mesajların ardından vatandaşların banka mobil uygulamalarına akın ettiğini ve bu uygulamalar üzerinden kısa sürede 1 milyar dolarlık döviz bozdurduğunu söyledi. 

Vatandaşların ABD Doları'ndan TL'ye geçmeye devam ettiğini bildiren Çakar, sabah saatlerinden itibaren TL'ye geçişlerin artarak sürmesini beklediklerini dile getirdi. Çakar, HaberTürk'te Kübra Par'la Açık ve Net programında önemli açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan'ın açıkladığı güvence sistemini hatırlatan Çakar, Türk Lirası'na geçen vatandaşların döviz kuru yükselse bile değer kaybıyla karşılaşmayacağını, buna yönelik yeni hesap sisteminin bankalarda devreye girdiğini belirtti. 

Ziraat Bankası'na vatandaşların sabah saatlerinden itibaren bu konuda başvurabileceklerini söyleyen Çakar, Türkiye'de bankacılık sisteminin sağlam temeller üzerinde bulunduğunu kaydederek milletin ekonomiye güvenmelerini istedi. 

Dolar/TL paritesi konusunda durumun piyasaların açılmasıyla birlikte belli olacağını dile getiren Çakar, ABD Doları'nın 21 Aralık 2021 günü TL karşısında ne kadar aşağı gidebileceği konusunda yorum yapmaktan kaçındı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı TL mevduata 'kur farkı' sistemine kamu ve özel bütün bankalar dahil olabileceğini vurgulayan Çakar'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

BU KADAR YÜKSELMESİNİN EKONOMİK TEMELİ YOKTU

“Benim için sürpriz olmadı. Kurun bu kadar yükselmesinin çok bir ekonomik temeli yoktu. Her şey biraz zamanın ruhu içinde değerlendirmek lazım. Geçen sene pandemi çıktı farklı varyantları var. Pandemiyle tedarik zincirleri bozuldu, üretim aksadı, insanlar yatırımlarını öteledi dünya için konuşuyorum. Çin'de üretim ciddi anlamda aksadı. navlun fiyatlarının artışı enerji fiyatlarında ciddi artışlar söz konusu oldu.

Petrol fiyatı 40 dolardan 85 dolara çıktı. Bizim ülkemiz gibi özellikle enerji ithalatçısı ülkelerde, iklim değişiklikleri dolayısıyla bütün dünyada tarımsal üretim kısmen aksadı bu da dünyada ciddi bir enflasyona neden oldu.

Enflasyonun yüzde 21 seviyesine geldiği ortamda hane halkı ve firmalar kendi pozisyonlarını korumak kaydıyla TL tasarruflarını farklı enstrümanlarda değerlendirmek istediler. Özellikle firmaların döviz alımlarının temeline bakıldığında döviz yükümlülükleri kapsamında döviz alırlar. Hane halkının döviz talebinin temel nedeni enflasyon karşısında parasının değerini koruma kaygısıydı."

MEVDUATIN YÜZDE 34'Ü TÜRK LİRASI'NDA 

"Türkiye'de 5.4 trilyon TL mevduatımız var. Bu mevduatın yüzde 64'ü yabancı parada yüzde 34'ü TL'de. 2007-2008'lerde TL lehine yüzde 70'lere kadar çıkmıştı. 2000'lerde yabancı para lehine yüzde 60'larda görürsünüz. Bu sisteme kamu ve özel bütün bankalar dahil olabilecek.

Sabah bizim şubeye geldiğinizde sizin 100 bin dolarınız olsun. Bugün itibariyle bozmak istediğinizde neticede bu bir ürün. Size belli bir vade vereceğiz. O vade sonuna geldiğinde kur hangi seviyedeyse biz o günkü kurdan paranızı değerlendiriyor olacağız.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!