banner2

YÖK'ten 35 yaş üstü kadınlara ek kontenjan: Ayrı kulvarda üniversiteye girebilecekler

Yükseköğretim Kurulu YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelerde 35 yaş üzerindeki kadınlar için ek kontenjan açılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ek kontenjan için verdiği müjdenin ardından çalışmalar başlatıldığını söyleyen Özvar, Türk bilim insanlarının yurtdışında çalışma yapabilmesi için koşulların iyileştirildiğine de dikkat çekti.

Eğitim 21.11.2022, 12:47 21.11.2022, 16:40
Abone ol
YÖK'ten 35 yaş üstü kadınlara ek kontenjan: Ayrı kulvarda üniversiteye girebilecekler

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, ön lisans ve lisans  programlarında 35 yaş üzerindeki kadınlar için ek kontenjan açılacağını duyurdu. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde "Kadınlarımıza yükseköğretimde yeni bir kapı açıyoruz, 35 yaş üzerindeki kadınlarımız için ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjan tanımlayacağız" şeklinde konuşmuştu. YÖK Başkanı Özvar'a konu hakkındaki çalışmaların hangi aşamada olduğu soruldu. Özvar, yükseköğretimde Türk kadınlarının görünür olmalarını, sadece öğrenci olarak değil bilim insanı olarak bulunmalarını önemsediklerini söyledi. 

35 YAŞ ÜSTÜ KADINLAR İÇİN EK KONTENJAN

Özvar, geçmiş yıllarda yükseköğretime erişim konusunda engelleri olan veya okumak istedği ve başarabildiği halde imkanlar veya şartlar dolayısıyla yükseköğretime katılamayan, üniversitelere erişemeyen 35 yaş üzeri kadınların katılmaları için bir proje başlattıklarını söyledi ve şu şekilde konuştu:

35 yaş üstü kadınlarımız için diğer öğrencilerimizin gireceği kontenjanları kullanmadan yani yeni üniversiteye girecek veya tekrar üniversiteye girecek lise, mezunlarının hakkına halel getirmeden onların da ayrı bir kulvarda yüksek öğretime katılabileceği şekilde bir kontenjan çalışması yapıyoruz. Bu vesileyle inşallah üniversite sınavına girecek 35 yaş üstü Türk kadınları, kendileri için eğer sınavı elbette başarabildikleri takdirde arzu ettikleri puanları alabildikleri takdirde üniversitelere girebileceğini şimdiden duyurmak isterim.

ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Özvar kendisine sorulan "35 yaş üstü kadınlara ek kontenjan konusunda 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı için bir müjde verebilir misiniz? şeklindeki soruya, "Bunun için büyük bir gayret içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim." cevabını verdi.

'ULUSLARARASI ETKİLEŞİM ULUSLARARASI HAREKETLİLİK İLE ARTAR'

Özvar, üniversitelerin uluslararası etkileşimlerinin önemine dikkat çekti. Üniversitelerin kalitesinin uluslararası etkileşimi ile ölçüldüğünü söyleyen Özvar, bu durumun uluslararası küresel alan ve diplomasiye de çok önemli katkı verdiğini belirtti.

Uluslararası etkileşimi artırmanın uluslararası hareketlilik ile mümkün olabileceğini söyleyen Özvar, "Bu sebeple bilim diplomasisi, yükseköğretimde önümüze koyduğumuz en önemli hedeflerden bir tanesidir." dedi. Özvar uluslararası hareketliliği artırmak adına uygulamalar yaptıklarını belirtti  ve 2547 sayılı kanuna getirilen ek maddeler ile uluslararası saygınlığı olan öğretim elemanlarının Türk üniversitelerinde çalışmalarının kolaylaştırıldığını söyledi.

'TÜRK BİLİM İNSANLARI YURT DIŞIMA DAHA RAHAT ÇIKACAK'

YÖK Başkanı Özvar, sözlerine şu şekilde devam etti:

Türk bilim insanlarının da yurt dışına daha rahat çıkabilmesi ve araştırma yapabilmesi için doktora yapan araştırma görevlilerinin daha kolay yurt dışına çıkması için bir çalışma içindeyiz, destek ilan edeceğiz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!