YÖK iptal edilen KPSS hakkında açıklama yaptı

YÖK Başkanı Erol Özvar, soruların çalındığı iddia edilip iptal edilen KPSS hakkında yapılan incelemenin tamamlandığını duyurdu.

Eğitim 15.09.2022, 15:06 15.09.2022, 15:10
Abone ol
YÖK iptal edilen KPSS hakkında açıklama yaptı

Yüksek Öğretim Kurulu, soruların çalındığı iddia edilmesi sonucu iptal edilen 2022 KPSS ile ilgili incelemesini tamamladı. Yapılan açıklamada YÖK Başkanı Erol Özvar, "İncelememizi tamamladık, önümüzdeki günlerde genel kurulumuzdan da geçecektir" dedi. İncelemenin sonuçları ise 15 güne kadar paylaşılacak.

"SORULAR BİR YAYINEVİNİN DENEMELERİNDE VAR" İDDİASI

KPSS'de bazı soruların, daha önce bir yayınevinin deneme sınavında yer aldığı iddia edilmişti. Sorunların çalındığı iddialarının ardından 31 Temmuz'daki KPSS oturumları iptal edilmiş, 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos tarihlerinde yapılacak oturumlar ise ertelenmişti.

HALİS AYGÜN GÖREVDEN ALINMIŞTI

Yeni sınav tarihi ise 18 Eylül olarak belirlenmişti. ÖSYM Başkanı Halis Aygün de görevden alınarak yerine Prof Dr. Bayram Ali Ersoy getirilmişti.

CUMHURBAŞKANI DDK'YA TALİMAT VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KPSS lisans sınavındaki sorulara ilişkin iddialar için Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) inceleme talimatı vermişti. Talimatın ardından DDK müfettişleri incelemelerine başlamış, ayrıca iddialarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Başsavcılık, suç duyurusu üzerine "sahtecilik", "kamu aleyhine dolandırıcılık" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından soruşturma açmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!