banner2

Yeni düzenleme: Türkçe ortalaması 70 olmayan sınıfı geçemeyecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçmede yeni düzenlemeden bahsederken "Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek" ifadelerini kullandı. Bakan Tekin ayrıca test sisteminin okullarda tamamen kaldırılacağını duyurdu.

Eğitim 23.09.2023, 07:53 23.09.2023, 12:34
Abone ol
Yeni düzenleme: Türkçe ortalaması 70 olmayan sınıfı geçemeyecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katılıdğı bir televizyon kanalında, temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ilişkin konuşurken sınıf geçmede yeni düzenlemeden bahsetti.

Ülke TV'de gündeme ilişkin soruları cevaplayan Tekin, herkesin eleştirdiği test sisteminin sınavlardan kaldırılacağını söyledi. 30-40 eğitimci ile toplantı yaptıklarını ve bu kararı aldıklarını söyleyen Bakan Tekin, "Herkesin çok eleştirdiği çocuklarımız 'Test, tost' oldu eleştirisini ortadan kaldırmayı arzu ediyoruz. Bu tedbirleri alırken bakanlığına başladığım tarihten itibaren 30-40 tane öğretmenler odası toplantısı yaptık. Bu toplantılarda rutin değil" dedi. 

''TÜRKÇEDEN 70 ALMAK ŞART''

Sınıf geçmede yeni düzenlemeden bahseden Bakan Tekin, "Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek" ifadelerini kullandı.

''AÇIK LİSE SINAVLARI YÜZ YÜZE OLACAK''

Açık liselerdeki yeni düzenleme sonrasında gelinen son durumu da paylaşan Bakan Tekin, sınavların online değil yüz yüze yapılacağını hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı;

"Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak."

''RAKAMLAR BELLİ OLURSA ATAMA SÜRECİNİ BAŞLATIRIZ''

Tekin, öğretmen atamalarına ilişkin de "Benim arzum, isteğim şuydu. Bütçe kanunu geçmeden rakamlar belli olursa atama sürecini başlatırız. 3 ay içerisinde yeni eğitim yılı başlarken arkadaşlarımızı başlatırız diye düşünmüştüm bunu da açıklamıştım. Bunu da ilgili bakanlarla paylaşacağız" bilgisini verdi.

UZMAN ÖĞRETMENLİK AÇIKLAMASI

Öte yandan Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavına ilişkin Bakan Tekin’den yeni bir açıklama geldi. Bu sınavın doğru olmadığını söyledi. Bakan Tekin, “10 yıllık bir öğretmenin bir testle değerlendirilmesini doğru bulmuyorum. Bu konuda hazırladığımız formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!