banner2

YDS’de kaç net kaç puan getirir? YDS barajı kaç? Barajı geçmek için kaç net yapmak gerekir?

YDS yani Yabancı Dil Sınavına girecek olan kişilerin gündeminde yer alan, "YDS’de kaç net kaç puan getirir? YDS barajı kaç? Barajı geçmek için kaç net yapmak gerekir?" sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Eğitim 23.03.2022, 16:45 14.06.2022, 15:23
Abone ol
YDS’de kaç net kaç puan getirir? YDS barajı kaç? Barajı geçmek için kaç net yapmak gerekir?

Erasmus’a girmek veya yüksek lisans, doktora gibi üniversitelerin üst seviyelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler YDS sınavına girecek. Yabancı Dil Sınav tarihinin yaklaşması ile öğrenciler, "YDS’de kaç net kaç puan getirir? YDS barajı kaç? Barajı geçmek için kaç net yapmak gerekir?" sorularının yanıtlarını arıyor. İşte detaylar...

YDS BARAJI GEÇMEK İÇİN KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?

YDS ve onun elektronik ortamda yapılan versiyonu olan e-YDS’de 80 soru sorulmaktadır. YDS sınavlarında pek çok ÖSYM sınavında olduğu gibi 3 yanlış 1 doğruyu götürür kuralı geçerli değildir. Her sorunun 1.25 puan olarak değer kazandığı YDS’de önemli olan şey doğru sayısıdır. YDS’de net sayısına göre alınan puanlar şu şekildedir:

  • 40 doğru soru: 50 Puan
  • 44 doğru soru: 55 Puan
  • 48 doğru soru: 60 Puan
  • 52 doğru soru: 65 Puan
  • 56 doğru soru: 70 Puan 

YDS BARAJ PUANI KAÇ?

YDS’nin kendine özel bir barajı bulunmamaktadır. Bunun yerine üniversiteler YDS’ye giren adaylardan belirli bir puan istemektedir ve bu puanın yüksekliği üniversiteden üniversiteye veya girilecek bölüme göre değişiklik gösterebilir. Örneğin doçent adaylarının alması gereken YDS puanı en az 65 iken, doktora adaylarının alması gereken YDS puanı 55’tir ve bu puan yüksek lisansa giriş için konulan baraj puanıdır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!