banner2

Yaz tatili kısalacak mı? Okullar 4 gün mü olacak? Bakan Tekin açıkladı...

Sosyal medyada yer alan bazı iddiaları değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Yaz tatili kısalacak mı? Okullar 4 gün mü olacak? sorularına yanıt verdi. Bakan Tekin bu iddiaların aslının olmadığını açıkladı. Yaz tatilinin kısalmayacağı ve okullarda 5 gün eğitimin devam edeceğini belirtti.

Eğitim 16.09.2023, 11:14 16.09.2023, 12:05
Abone ol
Yaz tatili kısalacak mı? Okullar 4 gün mü olacak? Bakan Tekin açıkladı...

Sosyal meydyada bazı hesaplar üzerinden okulların 4 güne ineceği ve yaz tatilinin kısalacağı yönünde iddialar gündeme gelmişti. Bu iddialar oldukça fazla konuşuldu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen "Yaz tatili kısalacak mı? Okullar 4 gün mü olacak?" sorusuna yanıt verdi. Tekin çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

YAZ TATİLİ KISALACAK MI?

Yaz tatilinin 3 aydan daha az bir süreye çekileceği iddiaları sosyal medyada yer almıştı. Bazı haber sitelerinde ise okullarda yaz tatilinin kısaldığı iddiaları yer almıştı. CNN TÜRK ekranlarında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bu iddiaları yalanladı. Tekin yaz tatili süresinde bir değişiklik olmayacağını açıkladı.

OKULLAR 4 GÜN MÜ YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin okullarda eğitimin 4 güne ineceğine dair yer alan iddiaları yalanladı. Tekin okullarda eğitimin 5 gün olarak devam edeceği belirtildi. 

LİSEDE SINIFTA KALMA OLACAK MI?

Liselerde sınıfta kalma uygulaması bu sene yeniden düzenlendi. Buna  göre lisede yüzde 50 ortalamaya bağlı kalmadan sınıfta kalma uygulaması yeniden uygulanacak. Bakan Tekin açıklamasında "Sınıfta kalma ile ilgili mevzu, öğretmenlerin ortak kanaati olarak gündeme geldi. Öğretmenler odasındaki bütün öğretmenler istisnasız.. 30 bin civarınla öğretmenle bir araya geldik. Öğretmenlerimizin bu konuda ciddi bir talebi vardı. Böyle devam edecek." dedi.

MÜLAKAT KALKTI MI?

Öğretmen atamalarında mülakat uygulaması devam edecek.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKAT VE KPSS PUANI KAÇ OLACAK?

Öğretmen atamalarında mülakat ve KPSS puanının yüzde kaçı geçerli olacak? sorusu pek çok kişi tarafından soruluyor. Bakan Tekin açıklamasında "Mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor. Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50. 30 büyükşehirde mülakat yapılacak. Mülakatta öğretmen adayına 'bize ders anlatın' diyeceğiz. İletişim becerisi ve sorun çözme becerisini ölçeceğiz." dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!