banner2

Vakıf üniversitesindeki fahiş zamlar velilerin belini büküyor: Konya Karatay'da enflasyon yüzde 140!

Binlerce öğrencinin şikayeti sonrası geçtiğimiz günlerde YÖK'ün kesin bir dille uyardığı vakıf üniversiteleri, enflasyon oranının üzerinde zam yapmakta ısrar ediyor. Pek çok öğrenci ile velilerini mağdur eden son olay KTO Karatay Üniversitesi'nde yaşandı. Okul yönetimi yeni sezon için öğrencilerin ödeyeceği ücretlere yüzde 140 oranında zam yaptı.

Eğitim 09.06.2023, 20:00 09.06.2023, 21:31
Abone ol
Vakıf üniversitesindeki fahiş zamlar velilerin belini büküyor: Konya Karatay'da enflasyon yüzde 140!

Kuruluş mevzuatına göre kâr amacı gütmemesi gereken vakıf üniversiteleri, yeni eğitim sezonu öncesi cep yakan zamları devreye soktu. Lisans eğitimi veren okullardan bazısı 2023-2024 dönemi için öğrencilerden adeta servet talep ediyor. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) rektörlüklere gönderdiği yazıda, "Eğitim-öğretim ücretlerine zamlar enflasyon oranını geçmemelidir" şeklinde kesin uyarıda bulunmasına rağmen bazı vakıf üniversiteleri bu kurala uymuyor. 

TRHaber'e ulaşan bilgilere göre Konya Ticaret Odası'na bağlı Karatay Üniversitesi, yeni sezon için okul ücretlerini yüzde 140 oranında artırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022 yılında enflasyon yüzde 64 düzeyinde olmasına ve 2023'ün ilk 5 ayında bu oran düşüş trendinde gözükmesine rağmen Karatay Üniversitesi, yaklaşık 2,5 kat zam yapmayı tercih etti. 

YÖK'ün açık uyarısına karşın ortaya konan fahiş zamlar hem öğrencileri hem de velileri üzdü. Geçtiğimiz günlerde vakıf üniversitelerinde okuyan binlerce öğrenci YÖK'e benzer şikayetlerle başvurmuş, ardından Türkiye'deki tüm vakıf kurumlarına zamlar konusunda uyarı yazısı gönderilmişti. 

Karatay Üniversitesi'nin uyguladığı fiyat tarifesindeki değişiklik, geçtimiz sezona ait ödeme makbuzunda ve bu sezon için sistemde görülen borç bilgi ekranında açıkça görülüyor. 

2022-2023 eğitim-öğretim dönemi için okula toplamda 52 bin 621 TL ödeyen bir öğrenci velisi, okulun yeni sezon için istediği tutarı TRHaber'le paylaştı. Okulun 2023-2024 eğitim sezonu için paylaştığı borç bilgi ekranında yeni rakam ise tam olarak şöyle: 126 bin 332 Türk Lirası!

Geçen sezonla aradaki fiyat farkı 73 bin 711 lirayı buldu. Bu fark, sözkonusu vakıf üniversitesinin ücretlere yüzde 140 zam yaptığını gösteriyor. Veliler, tepkilere neden olan bu tarifenin bir an önce düzeltilmesini bekliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!