banner2

Vakıf Üniversitesi'nde alttan dersi kalıp mezun olamayan ne kadar ücret verir? Özel üniversitede okul uzatan yıllık ücret mi ödeyecek?

Vakıf Üniversitelerinde öğrenim gören ancak alttan bıraktıkları için mezun olamayan öğrenciler okulların kendilerinden yıllık ücret talep etmesi ile büyük bir şok yaşıyor. YÖK'ten konuya ilişkin gelen açıklamada normal sürede mezun olamayan öğrencilerden yıllık ücret alınamayacağı belirtildi. YÖK açıklamasında mezun olamayanlardan yıllık ücret değil tekrar gerektiren ders ya da dönem başına ücret alınması gerektiğini duyurdu.

Eğitim 19.09.2023, 11:57 19.09.2023, 12:10
Abone ol
Vakıf Üniversitesi'nde alttan dersi kalıp mezun olamayan ne kadar ücret verir? Özel üniversitede okul uzatan yıllık ücret mi ödeyecek?

Vakıf üniversitelerinin yıllık ücretleri adeta cep yakıyor. Yüz binlerce TL'ye çıkan vakıf üniversitesi yıllık eğitim ücretleri bölümden bölüme farklılık gösteriyor. Vakıf üniversitesinde okuyan ancak nomal eğitim süresinde okulunu tamamlayamayan ve alttan dersi kalan öğrenciler ne kadar ücret ödeyeceklerini merak ediyor. Vakıf Üniversitesi'nde alttan dersi kalıp mezun olamayan ne kadar ücret verir? Özel üniversitede okul uzatan yıllık ücret mi ödeyecek? sorularına YÖK yaptığı duyuru ile yanıt verdi.

VAKIF ÜNİVERSİTESİ'NDEN MEZUN OLAMAYANLAR YILLIK ÜCRET Mİ ÖDER?

YÖK, normal eğitim süresinde mezun olayaman öğrencilerden alınacak ücrete dair açıklamada bulundu. YÖK açıklamasına göre vakıf yükseköğretim kurumlarında eğitim süresini uzatan öğrencilerden yıllık ücret değil tekrar gerektiren ders ya da dönem başına ücret alınacak. 

ÖZEL ÜNİVERSİTE OKUL UZATAN YILLIK ÜCRET Mİ ÖDEYECEK?

Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) gelen açıklamada şunlar kaydedildi: "Bir üst sınıfa geçen öğrencilerden daha önce alarak başaramadığı ve yeniden alması gereken alt sınıf dersleri için dönem/yıllık ücrete ilave olarak ek bir ücret alınmaması Yükseköğretim Genel Kurul tarafından daha önce karar altına alınmıştı. Buna karşılık bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden kaldığı ders ücreti yerine yıllık ücret talep ettiğine ilişkin Başkanlığımıza ulaşan şikayetler üzerine Yükseköğretim Genel Kurulunca, öğrencinin dönem tekrarı yapması veya normal öğrenim süresinin aşılması halinde alınacak ücretin yıllık değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına ücret ödemesine ve ödenen bu ücretin de her halükarda ilgili dönem alması zorunlu olan ders/kredi başına düşen tutarı aşmamasına karar verilmiştir.",

VAKIF ÜNİVERSİTESİ 2023-2024 ÜCRETLERİ

Vakıf Üniversitesi yıllık ücretleri okuldan okula, bölümden bölüme değişiyor. Ancak ortalama olarak 4 yıllık bir bölümün yıllık ücreti 200 bin TL'den fazladır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!