banner2

Uzman öğretmenlik sınavı ücretli mi? Sınav başvuru ücreti ne kadar? 2023 Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik sınavı kaç TL?

Uzman öğretmenlik sınavı ücretli mi? 2023 uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına sayılı günler kaldı. Adaylar 25 Eylül-4 Ekim’de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına başvuruda bulunabilecek. Geçtiğimiz sene ilk defa uygulanan sınavda ücret alınmamıştı. 2023 yılında yapılacak olan bu sınavlarda başvuru ücreti olacağı belirtildi. Peki Uzman öğretmenlik sınav başvuru ücreti ne kadar? 2023 Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik sınavı kaç TL?

Eğitim 23.09.2023, 17:23 23.09.2023, 17:38
Abone ol
Uzman öğretmenlik sınavı ücretli mi? Sınav başvuru ücreti ne kadar? 2023 Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik sınavı kaç TL?

Uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik eğitimlerini tamamlayan adaylar sınavın yapılacağı günü heyecanla beklemeye başladı. MEB Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Uygulama Kılavuzu yayımlandı. Bunagöer adaylar başvurularını 25 Eylül-4 Ekim’de yapacak. Sınava girmek için başvuruda bulunan adaylardan bu sene ücret alıncağı iddiaları da gündeme geldi. Yaşanan gelişmelerin ardından Uzman öğretmenlik sınavı ücretli mi? Sınav başvuru ücreti ne kadar? 2023 Uzman öğretmenlik, başöğretmenlik sınavı kaç TL? soruları pek çok öğretmen tarafından sorulmaya başlandı. 

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI ÜCRETLİ Mİ?

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun en önemli kazanımlarından biri olan  Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ne göre uzman öğretmen ve baş öğretmen olmak isteyen adaylar eğitimlerinin ardından belirlenen sınavları geçmek zorunda. Uzman öğretmenlik sınavını heyecanla bekleyen adaylar bu sen sınava başvuru ücreti ödeyecek.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

2023 uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav başvuru ücretinin 530 TL olduğu öğrenildi. 

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK SINAVI NE ZAMAN?

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavları 19 Kasım’da gerçekleştirilecek. Başvurular ise 25 Eylül-4 Ekim’de yapılacak. Sınavlar saat 10.00’da 81 il sınav merkezinde yapılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVINA NEREDEN BAŞVURU YAPILIR?

Öğretmenler ve uzman öğretmenler, “https://mebbis.meb.gov.tr” adresi üzerinden yazılı sınava başvuruda bulunabilecek. 

SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Adayların fotoğraflı sınav giriş belgesi, 13 Kasım 2023'te "http://www.meb.gov.tr" internet adresinden yayımlanacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI KALDIRILACAK MI, DEĞİŞECEK Mİ?

Bakan Tekin'den uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin açıklama geldi. Tekin açıklamasında "Kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz. Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız. Hem kanundaki sınav zorunluluğunu aşacak, hem sınav ücreti sıkıntısını ortadan kaldıracak hem de genel politikalarımızla uyumlu hızlı çözüm üretmiş olacağız. Böylece öğretmenler odası sohbetlerimizden bir talebi daha hayata geçirmiş olacağız." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!