banner2

Türkçe dersi 70 puan kriteri getirildi! Sınıf geçip kalmada Türkçe kritik öneme sahip

2023-2024 eğitim öğretim döneminde sınıfta kalma ve geçme kuralları yeniden belirlendi.

Eğitim 23.09.2023, 08:23 14.10.2023, 11:25
Abone ol
Türkçe dersi 70 puan kriteri getirildi! Sınıf geçip kalmada Türkçe kritik öneme sahip

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sınıfta kalma uygulamasının yni eğitim öğretin döneminde yeniden uygulanacağını geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Tekin'in açıklamasının ardından yayımlanan yönetmeliğe göre not ortalaması 50 ve üzerinde olsa bile bir öğrenci gerekli şartları taşımadığı takdirde sınıfta kalacak. Öğrenci ve veliler sınıfta kalma uygulamasının detaylarını araştırmaya başlamışken bir kuralın daha değişeceği açıklandı. 

TÜRKÇE DERSİ ZAYIF OLAN SINIFTA MI KALACAK?

Milli Eğitim Bakan Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında Türkçe dersine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tekin Türkçe dersinde başarı puanı 70 olarak düzenlendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte şu ifadeler yer aldı;

Yönetmeliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul” ibaresi “Ortaokul” olarak, “0-44,99” ibaresi “0-49,99” olarak ve “45,00” ibaresi “50,00” olarak değiştirilmiş, aynı fıkrada yer alan “Yüzlük puan sisteminde” ibaresinden sonra gelmek üzere “Türkçe dersi haricindeki dersler için” ibaresi eklenmiş ve aynı fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Türkçe dersinden ise 0-69,99 puanlar başarısız, 70,00 ve üzeri puanlar başarılı olarak değerlendirilir.”

Yönetmeliğin 28 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Bir üst sınıfa devam etmek için öğrencinin iki dönem puanının aritmetik ortalaması Türkçe dersi için 70,00’dan, diğer dersler için 50,00’dan az olamaz.”

Yönetmeliğin 31 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “devamsızlık yapanlar” ibaresinden sonra gelmek üzere “, Türkçe dersinden yıl sonu puanı 70,00’dan az olanlar” ibaresi eklenmiş ve aynı bentte yer alan “45’ten” ibaresi “50,00’dan” olarak değiştirilmiştir.

İLKOKULDA SINIFTA KALMA VAR MI?

İlkokullarda sınav uygulaması bulunmuyor. İlkokulda sınıfta kalma yok. 

ORTAOKULDA SINIFTA KALMA VAR MI?

Geçtiğimiz dönemlerde ortaokulda sınıfta kalma uygulaması yoktu. Ortaokulda yıl sonu ortalaması 45'in altında olan öğrencilerin sınıf tekrarı kararını Şube Öğretmenler Kurulu karar veriyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!