banner2

Son dakika: Bakan Özer açıkladı! Mesleki eğitim öğrencilerinin ücretini devlet karşılayacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdesi verilen düzenlemeyi anlattı. Buna göre mesleki eğitim gören öğrencilerin ücretini devlet karşılayacak ve işverenlerin üzerinde bir yük olmayacak.

Eğitim 08.11.2021, 12:40
Abone ol
Son dakika: Bakan Özer açıkladı! Mesleki eğitim öğrencilerinin ücretini devlet karşılayacak

Mesleki eğitimin, hem işveren hem de mesleki eğitim merkezinde eğitim alan gençler için çok daha cazip hale getirildiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'de işgücü piyasasının büyük çoğunluğunun ihtiyacının mesleki eğitim merkezlerinden rahatlıkla karşılanabilir olduğunu ve genç işsizlik oranının düşürülebileceğini ifade etti.

Sabah'a konuşan Bakan Özer, otellerde mesleki eğitim merkezleri kuracaklarını ve yaklaşık 25 bin gencin de istihdam edileceğini dile getirdi. 

YABANCI DİL EĞİTİMİ İMKANI

Bakan Özer, mesleki eğitim merkezlerinin kapsamlı bir şekilde tanıtıma ihtiyacı olduğunu ve sahaya indikçe çoğu işverenin mesleki eğitim merkezlerinden ve avantajlarından yeterince haberdar olmadığına kendilerinin de şahit olduğunu kaydetti. Bu sebeple bu dönem ağırlıklı olarak bu merkezleri tanıtacaklarını ifade eden Özer, "Örneğin, geçen haftalarda Kültür ve Turizm Bakanımızla birlikte İstanbul'da konaklama hizmeti veren otellerin insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için önemli bir toplantı yaptık." dedi. 

Özer, söz konusu toplantıda mesleki eğitim merkezlerini çözüm olarak sunduklarını, başlangıçta bu merkezlerin sektör tarafından yeterince tanınmadığını gördüklerini belirtti. "İmkânlarını anlattıkça çözümün burada olduğuna karar verildi. Ve önümüzdeki günlerde bu amaçla çok önemli bir adım atacağız. Otellerde mesleki eğitim merkezleri kuracağız." diyen Bakan Özer, bu merkezlerde ilk kez yabancı dil eğitim imkânı olacağı bilgisini paylaştı. Yaklaşık 25 bin gencin bir taraftan mesleki eğitim alırken diğer taraftan da istihdam edilmiş olacaklarına dikkat çeken Özer, her sektörle bu kapsamda yeni işbirlikleri kurarak yeni adımlar atacaklarını kaydetti.

ÜCRET DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin müjdeli açıklamasını hatırlatan Özer, "3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununda iki değişikliğin müjdesini verdi. Bunlardan birincisi, dört yıl boyunca mesleki eğitim merkezlerindeki öğrencilere her ay verilen asgari ücretin üçte biri kadar ücret artık tamamen devlet tarafından karşılanacak. Dolayısıyla, işverenlerin üzerinde bu konuda yük olmayacağı için işgücü piyasası açısından oldukça önemli bir teşvik olacak. İkincisi ise, üçüncü yılın sonunda kalfa olanlar son yılda artık asgari ücretin üçte biri kadar değil, asgari ücretin yarısı kadar ücret alacaklar ve bunun tamamını da devlet karşılayacak. Sonuç olarak her iki düzenleme ile mesleki eğitim, hem işveren hem de mesleki eğitim merkezinde eğitim alan gençlerimiz için çok daha cazip hale getiriliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!