banner2

Özel okullarda ortak sınav yapılacak mı? Kolej ve özle okulda Türkçe ve Edebiyattan ortak yazılı sınav var mı?

2023-2024 eğitim öğretim dönemi 11 Eylül'de başladı. Milyonlarca öğrenci okullarındaki yerini alırken yeni eğitim yılında ülke, il, ilçe ve okul genelinde ortak sınav yapılacağı açıklandı. Ortak sınavların hangi sınıflarda yapılacağı belli oldu. Peki özel okullarda ortak sınav yapılacak mı? Kolej ve özle okulda Türkçe ve Edebiyattan ortak yazılı sınav var mı?

Eğitim 27.09.2023, 12:08 27.09.2023, 13:09
Abone ol
Özel okullarda ortak sınav yapılacak mı? Kolej ve özle okulda Türkçe ve Edebiyattan ortak yazılı sınav var mı?

Ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması 2023-2024 eğitim öğretim döneminde başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) ortak sınavlara ilişkin detayları paylaştı. Velilerin ve öğrencilerin kafasındaki sorulara yanıt vermeye çalışan MEB sınavın hangi sınıflarda ve hangi aşamada olacağını da duyurdu. Öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla yapılması planlanan ortak sınavlar ülke, il ve ilçe geneli yapılacak. Ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak.

ÖZEL OKULLARDA ORTAK SINAV YAPILACAK MI?

2023-2024 öğretim yılında 6. sınıfların Türkçe ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılılarının, 9. sınıfların Türk dili ve edebiyatı ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılılarının ortak yapılacağı belirtildi. İl veya ilçe geneli ortak yazılı sınavlar da yapılabilecek. Bunların hangi ders ve sınıf düzeyinde olacağı, millî eğitim müdürlüklerince okullara duyurulacak. Ortak sınavlara MEB'e bağlı özel okullar da dahil olacak. Özel okullarda da ortak sınav yapılacak. 

KOLEJ VE ÖZEL OKULDA ORTAK SINAV VAR MI?

Kolejlerde ve özel okullarda eğitim gören öğrenciler de ortak sınavlara katılacak. Ortak sınavlara katılım zorunludur. Mazereti olan ve sınava katılamayanlar için mazeret sınavı yapılacaktır. Ortak sınavlara katılmayan öğrenciler sınava girmemiş kabul edilir ve ders notları düşük gelir. 

ORTAK SINAV HANGİ SINIFLARDA

6. sınıfların Türkçe ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları 9. sınıfların Türk dili ve edebiyatı ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları ortak yapılacaktır.  Bu öğretim yılı için Bakanlıkça belirlenen sınavlar dışında il veya ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlar da yapılabilir. Bunların hangi ders ve sınıf düzeyinde olacağı millî eğitim müdürlüklerince okullara duyurulacaktır.

ORTAK YAZILI SINAV SORULARINI KİM HAZIRLIYOR?

Bakanlık (ülke geneli ortak yazılı sınavlar)
Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü (il geneli ortak yazılı sınavlar)
İlçe sınıf/alan zümreleri (ilçe geneli ortak yazılı sınavlar)
Eğitim kurumu sınıf/alan zümreleri (okul geneli ortak yazılı sınavlar)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!