banner2

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı! MEB'ten dikkat çeken karar: Dersler tamamen değişti!

2023-2024 Eğitim - Öğretim yılı için sayılı günler kalırken MEB tarafından dikkat çeken bir karara imza atıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla uygulanacak haftalık ders çizelgelerinde değişiklik yapıldı.

Eğitim 04.09.2023, 09:55 04.09.2023, 10:28
Abone ol
Okulların açılmasına sayılı günler kaldı! MEB'ten dikkat çeken karar: Dersler tamamen değişti!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önemli bir kararın duyurusu yapıldı. Geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin 'beyaz önlük' giyme zorunluluğu getirilmesiyle birlikte şimdi de ders saatleri değiştirildi. 

DİN DERSLERİNİN SAYISI ARTIRILDI 

Milli Eğitim Bakanlığı yabancı dillerle ilgili seçmeli derslerin kaldırıldığı ifade ederek  sanat ve sporla ilgili seçmeleri derslerin daraltıldığı paylaşıldı. Bu noktada alınan karar kapsamında okullarda ilkokul ve ortaokulda din derslerinin sayısının artırıldığı bildirildi.

ÇİZELGE YAYIMLANDI 

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yayımlanan çizelgeye göre, ortaokulda din dersi, 16 saate çıkarıldığı belirtilerek tüm ortaokullarda birinci sınıfta 18 saat Arapça dersi verilmesine olanak sağlanabileceği paylaşıldı. Bununla beraber din derslerinin de 16 saate çıkabileceği ifade edildi.

GÜZEL SANATLAR DERDİ ÇİZELGEDE YER ALMAYACAK 

Liselerde sekiz saat olan zorunlu din dersine dört saat seçmeli zorunlu, dört saat de tercihe bağlı seçmeli ders eklendiği vurgulanarak haftalık ders çizelgelerinde en çarpıcı değişiklik Anadolu liselerinde yaşanacağı ve Anadolu liselerinde yabancı seçmeli dersler olmayacağı bildirildi. Tüm bunlarla beraber 2022-2023 eğitim öğretim döneminde seçmeli ders olarak çizelgede de yer alan güzel sanatlar dersleri 2023-2024 eğitim öğretim döneminde çizelgede yer almayacağı da vurgulandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!