banner2

Öğretmenler Bay Kemal'i takmadı: Yarım milyondan fazlası sınava girdi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun 'boykot' çağrısı yaptığı kariyer sınavına öğretmenlerin ilgisi yoğun oldu. Sınavdan çıkarken yüzleri gülen öğretmenler sosyal medyada muhaliflerin eleştirilerine "İyi ki sizi dinlemedik" cevabı verdi.

Eğitim 19.11.2022, 17:10 19.11.2022, 17:26
Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kariyer sınavına öğretmenlerin girmemesini isteyerek boykot çağrısı yapmıştı ama 600 bin öğretmenin kararı tam tersi yönde oldu. Bugün yapılan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı'na yaklaşık 600 bin öğretmen girdi. 

Türkiye genelinde 81 ilde 1489 okulda 28 bin 650 salonda merkezi sistemle tek oturum şeklinde düzenlenen sınav 150 dakika sürdü.

Sınavda 5'er seçenekli 100 soru soruldu. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Değerlendirmesi 100 puan üzerinden yapılacak sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak.

Sınav sonuçları, 12 Aralık 2022'de ilan edilecek.

Sınav sonucuna göre uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren unvanları için öngörülen eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

595 BİN 598 KİŞİ BAŞVURDU 

Milli Eğitim Bakanlığınca, 3 Şubat 2022 tarihli 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'na dayanılarak hazırlanan "Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği"ne göre öğretmenlik, adaylık döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrıldı.

Öğretmenlik kariyer basamakları eğitimleri için 614 bin 390 öğretmen başvurdu. Bu öğretmenlerin yüzde 99'u yani 606 bin 185'i eğitimlerini tamamladı.

Uzman öğretmenliğe, bu eğitimleri tamamlayan ve yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla öğretmenlikte adaylık dahil en az 10 yıl hizmeti bulunan, başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, eğitimleri tamamlamış öğretmenler başvurdu.

Sınava toplam başvuru sayısı 595 bin 598 oldu.

Türkiye'de halen 75 bin 506 uzman öğretmen, 89 başöğretmen bulunuyor.

İYİ Kİ SİZİ DİNLEMEDİK

Yarım milyondan fazla öğretmen CHP Lideri'nin 'boykot' çağrısına uymazken hükümet muhalifleri sınava katılan öğretmenlerle alay etmeyi tercih etti.

#MEBinÜtançGünü etiketiyle sosyal medyada dikkat çekmeye çalışanlara sınava giren öğretmenlerin cevabı sert oldu. Sınavın kolay geçtiğini, uygulamaya muhalif olanların sınavda zor soru sorulması halinde bunu da diline dolayacaklarını söyleyen öğretmenler, kendilerini eleştirenlere "Sınavımız çok iyi geçti. İyi ki sizi dinlemedik" cevabı verdi. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!