banner2

Müziği seven bir çocuk nasıl yetiştirilir?

Müziği seven bir çocuk yetiştirmek ister misiniz? Bunun öncelikli yolu müzik açısından zengin bir ortam yaratmak. Çocuğunuza şarkılar söylemek, müzikle ilgili kitaplar okumak ve birlikte radyodan şarkı dinlemek, hayalinizi gerçekleştirmede size yardım edecek adımlardan bazıları. 

Eğitim 01.11.2022, 21:28
Abone ol
Müziği seven bir çocuk nasıl yetiştirilir?

Çocuklara müzik sevgisi nasıl aşılanır? Müzik çocuklara nasıl sevdirilir? İşte cevaplar...

Müzik sevgisi küçüklükten kazanılıyor. Çocuğunun müziksever biri olmasını isteyen ebevenyler ise hayatlarında yapacakları bazı düzenlemelerle bu isteklerine kısa sürede kavuşabilir. Tek yapılması gereken müzik açısından zengin bir ortam yaratmak. 

ONA ŞARKI SÖYLEYİN

Çocuğunuza şarkılar söyleyin. Bunu yapmak için müzik eğitimi almanıza gerek yok. Önemli olan çocuğunuzla müzikal olarak etkileşim kurmanız, bu da küçüğünüze, müziğe değer verdiğinizi gösteriyor. Bu şekilde çocuğunuz sesiniz nasıl olursa olsun sizinle şarkı söylemeyi sevecektir.

FARKLI TARZLARDA ŞARKILAR DİNLEYİN

Birlikte şarkı dinleyin. Radyoyu açın veya telefonunuzdan bir şarkı. Bir çocuğu ona okuyarak okumaya heveslendirdiğiniz gibi, müzik dinleyerek de heveslendirebilirsiniz. Küçük çocuklar her tür müziğe açıktır: caz, klasik, pop, Afrika, Latin gibi...

EVİ ENSTRÜMANLARLA SÜSLEYİN

Evinizde farklı enstrümanlar da bulundurun. Çeşitli tarzlarda müzik çalarak, onlar için uyarıcı bir müzik ortamı yaratabilirsiniz. 

ŞARKI TAMAMLAMA OYUNU OYNAYIN

Çocuğunuzun bildiği bir şarkının ilk birkaç notasını söyleyin, mırıldanın veya ıslık çalın ve sonra durun. Çocuğunuzun tamamlamasını söyleyin. 

ÇOCUĞUNUZU ŞARKILARLA UYANDIRIN

Müzik sabahları bir çocuğu uyandırmanın eğlenceli ve etkili bir yoludur. Başınızı çocuğunuzun yatak odasına sokun ve bir şarkının birkaç notasını söyleyin 

KONSERE GİDİN

Konserlere katılın. Buralar çocuklar için harika bir ortam çünkü zaten eğlenmekle ilişkilendirdikleri bir ortamda müzik dinleyebilir ve dans edebilirler.

MÜZİKLE İLGİLİ KİTAP OKUYUN

Müzikle ilgili kitaplara göz atın. Bu, çocuğunuzu müzikle tanıştırmanın başka bir kolay yoludur.

DANS EDİN

Müzikle dans edin. Çocuklar dans etmeyi sever, bu yüzden melodileri yükseltin ve coşarak onunla oynayın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!