banner2

Milli Eğitim Bakanından mülakat açıklaması! Yeni öğretmen atamaları böyle olacak!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, binlerce öğretmen adaylarını ilgilendiren atamalarda mülakat uygulaması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, öğretmenlerin alan testlerindeki başarı oranlarına dair veriler paylaşarak, "Bu beni ürkütüyor." dedi. Tekin, öğretmen atamalarında uygulanan mülakat yönteminin revize edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eğitim 16.09.2023, 10:50 16.09.2023, 11:43
Abone ol
Milli Eğitim Bakanından mülakat açıklaması! Yeni öğretmen atamaları böyle olacak!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarında mülakatın revize edileceğini ifade etti. Bakan Tekin, öğretmenlerin alan testlerindeki başarı oranlarının düşük olduğunun altını çizerek "Bu beni ürkütüyor." dedi. Tekin, "Biz atamalarda mülakat ve sınavın atamada etkisini yüzde 50, yüzde 50 yapmak istiyoruz." şeklinde konuştu. 

"DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE EĞİTİM SİSTEMİNDE TARTIŞMALAR BİTMEZ"

Bakan Tekin'in öğretmen atamaları ve mülakatlarla ilgili açıklamaları şu şekilde; 

2023-2024 eğitim yılı açıldı. Öğretmen arkadaşlara, velilere, öğrencilerimize, milletimize öncelikle hayırlı olsun diliyorum. 74 bin civarında kurum var, eğitim yapılan ortam. 20 milyona yakın öğrencimiz var.Çok geniş kitlelere hitap ediyoruz. Eğitim her ülkenin ana konularından bir tanesi. Attığınız her adım önemli oranda destek buluyor ya da muhalefet oluşuyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde eğitim sisteminde tartışma bitmez. Eğitimle ilgili tartışmalar hep gündem konusu. Bize eleştirileri saygıyla karşılıyoruz. Ben bu anlamda art niyetli olmayan eleştirileri saygıyla karşılıyorum.

"ÖĞRETMEN ATAMA SÜRECİ REVİZE EDİLMELİ"

Mülakatla ilgili kamuoyunda çok fazla tartışma var. Bu konu gündemimize 2015 yılından itibaren girmeye başladı. Öğretmen atama süreci revize edilmeli.Tek başına mülakat gibi sunuluyor. Mülakat gibi mülakat dediğimde başladı eleştiri. Şu an öğretmenleri nasıl istihdam ediyoruz.Biz yaklaşık 128 alanda öğretmen ataması yapıyoruz. 17-18 tanesi ÖSYM öğretmenlik alan bilgisi testine tutuluyorlar. O test 2 tane soru grubuyla karşı karşıya kalıyor.

"BAKANLIĞIN MÜFREDATINI TAKİP ETMİYORLAR"

Öğretmenlerin alan testleri başarısı düşük. Alan bilgisi testinde bir öğretmen arkadaşımızın 75 sorudan yüzde 37-51, başka testte yüzde 47. Bir başka testte başarı ortalaması yüzde 35. Tarih öğretmenlerimizin alan bilgisindeki başarı ortalaması yüzde 41. Bu rakamlar sizin elinizde olsa nasıl düşünürsünüz? Bu alan bilgisi testi. Burada ölçmediğimiz başka bir şey daha var. MEB'in talim terbiye kurulu tarafından onaylanan müfredatı bilmesi lazım. Bitişik eğik el yazısı müfredata girdi, kursu veriyoruz. Bakanlığın müfredatını takip etmiyorlar.

"MÜLAKAT VE KPSS PUANI YARI YARIYA ETKİLİ OLACAK"

Milli Eğitim Bakanı Tekin, öğretmenlerin atamalarında daha önce mülakatın yüzde 100 etkili olduğunu ifade etti. "Biz yüzde 50, yüzde 50 yapmak istiyoruz. Mülakat ve KPSS puanı yarı yarıya etkili olacak." ifadelerini kullandı.

"NİYET OKUMAYA KARŞIYIM"

Tekin, öğretmenlere rastgele soruların sorulacağını belirtti, 'torpil' iddialarına ise şöyle yanıt verdi:Komisyonun karşısına gelecek adaylarla ilgili bilgisi olmayacak. Kim, kimin karşısına çıkacak belli olmnayacak. 30 büyükşehirde sınav olacak. Yapıcı önerileri olanlar varsa, bu önlemler yetmez diyenler varsa o önerilere de açığız. Biz ideolojik kayırmalara asla müsaade etmeyeceğiz. Mülakatta hakkaniyetsizlik olmayacak. Önerilerini bana yazılı getirsinler. İyileştirilebilecek yerleri iyileştirelim. Niyet okumaya karşıyım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!