banner2

MEB'den ortak sınava ilişkin duyuru: 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda yeni sistem: Çoktan seçmeli sorular ve uygulamalı sınav...

Geçtiğimiz günlerde öğrencilerin 3 aylık yaz tatili sona erdi ve okullar açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni dönemin başlamasının ardından birçok duyuru yaptı. Duyurulardan biri de, bu yıl ilk defa ortak sınav uygulaması. 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda sistem değişti ve ayrıntılar netleşti.

Eğitim 27.09.2023, 11:41 27.09.2023, 11:45
Abone ol
MEB'den ortak sınava ilişkin duyuru: 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda yeni sistem: Çoktan seçmeli sorular ve uygulamalı sınav...

Milli Eğitim Bakanlığı, ortak sınavlarla alakalı önemli bir açıklama yaptı. Ortak sınav uygulaması bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek. 

Yapılan açıklamaya göre, ortak sınavlarda öğrencilere açık uçlu sorular yöneltilerek; bilgi becerisi güçlendirilecek.

MEB, bu kararı; öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde ve okulların arasında bütünlük sağlayabilmek için ülke genelinde uygulamaya karar verdi.

Ortak sınav uygulamasına ilişkin detaylar öğrenciler kadar veliler arasında da merak konusu oldu. MEB'in kararına göre; ülke genelinde yapılacak olan ortak sınavlarda, öğrenciler çoktan seçmeli sorularla karşılacak. 

Alt yapının hazır olması halinde, sınavda açık uçlu sorular da sorulacak. Sınav soruları açık uçlu veya kısa cevaplı sorulardan oluşacak.

2 AŞAMADA DÜZENLENECEK

Ortak sınavlar içerisinde yer alan Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile yabancı dil sınavları hem yazılı hem de uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilecek.

Bu dersler de önce yazılı sınav yapılacak. Ardından öğrencilerin hem dinleme hem de konuşma becerilerini ölçmek için uygulamalı sınava geçilecek. 

Ortak sınavların olduğu gün okullar tatil edilmeyecek eğitim ve öğretim kaldığı yerden devam edecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!