banner2

MEB açıkladı! Ortak sınavlar nasıl olacak, test mi? Ortak sınav uygulaması ile sınavlar nasıl değerlendirilecek? Ortak sınavlar sonuçları nereden öğrenilir?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 öğretim yılında lise ve ortaokul düzeyinde ilk defa ortak sınav uygulamasına geçileceğini duyurdu. Bu yeni uygulamaya ilişkin detaylar da açıklandı. Buna göre, 6. sınıf öğrencilerinin Türkçe ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları ile 9. sınıf öğrencilerinin Türk dili ve edebiyatı ile matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılıları ortak bir şekilde gerçekleştirilecek. Peki Ortak sınavlar nasıl olacak, test mi? Ortak sınav uygulaması ile sınavlar nasıl değerlendirilecek? Ortak sınavlar sonuçları nereden öğrenilir?

Eğitim 27.09.2023, 18:27
Abone ol
MEB açıkladı! Ortak sınavlar nasıl olacak, test mi? Ortak sınav uygulaması ile sınavlar nasıl değerlendirilecek? Ortak sınavlar sonuçları nereden öğrenilir?

Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karara göre, 6. sınıftan 12. sınıfa kadar olan tüm sınıflarda ortak yazılı sınavlar düzenlenecektir. Her sınavın ardından ders öğretmenleri tarafından ayrıntılı bir sınav analizi yapılacak ve bu analiz sonuçları öğrenci performanslarını değerlendirmede önemli bir rol oynayacaktır.

Özellikle uygulamalı sınavlar, öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini ölçme amacı taşıyacak ve bu sınavlar ayrı ayrı puanlandırılacaktır. Bu şekilde öğrencilerin dil becerileri daha iyi bir şekilde değerlendirilebilecek ve dil öğrenimi sürecindeki gelişimleri takip edilebilecektir. Peki Ortak sınavlar nasıl olacak, test mi? Ortak sınav uygulaması ile sınavlar nasıl değerlendirilecek? Ortak sınavlar sonuçları nereden öğrenilir?

ORTAK SINAVLAR NASIL OLACAK, TEST Mİ?

2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı, il ve ilçelerde gerçekleştirilecek olan ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli soruların kullanılmasına karar vermiştir. Ancak, ilerleyen dönemlerde bu sınavlarda açık uçlu soruların kullanılabilmesi için gerekli alt yapı oluşturulacaktır.

Bunun dışında, diğer tüm ortak yazılı sınavlar ve yazılı sınavlar açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacaktır. Bu yaklaşım, öğrencilerin düşünme ve analiz yeteneklerini daha iyi ölçmeyi amaçlamaktadır.

ORTAK SINAV UYGULAMASI İLE SINAVLAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Ortak yazılı sınavlar, ilgili okullarda görevli öğretmenler tarafından uygulanacaktır. Sınavların değerlendirilmesi ise okul yönetimleri veya ölçme-değerlendirme merkezi müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecektir.

ORTAK SINAV SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Öğrenciler, aldıkları puanları yine e-Okul sistemi üzerinden 100 üzerinden görebilecekler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!