banner2

Lisede sınıfta kalma koşulları nedir?

Milyonlarca öğrenci 11 Eylül'de ilk ders ziliyle birlikte okullarındaki yerini aldı. 2023-2024 eğitim öğretim dönemi yeni kurallarla açıldı. Okullarda sınıfta kalma uygulaması yeniden devreye alındı. Ayrıca Türkçe dersinden de 70 ve üzeri alamayanların sınıfta kalacağı açıklandı. Liselerde yüzde 50 not ortalamasına bakılmadan 3 dersten fazla dersi kalan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

Eğitim 23.09.2023, 09:01 14.10.2023, 11:22
Abone ol
Lisede sınıfta kalma koşulları nedir?

2023-2024 eğitim öğretim yılı 11 Eylül'de başladı. Milyonlarca öğrenci ile birlikte 1 milyon da öğretmen okullarındaki yerini aldı.Yeni eğitim öğretim dönemine yeni kurallarl girildi. Okullarda sınıfta kalma uygulaması tekrar geldi. Ayrıca Türkçe dersinden de 70 ve üzeri alamayanların sınıfta kalacağı açıklandı. Bakan Tekin açıklamasında "Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçe'den 70 alma zorunluluğu getirdik. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek." dedi. Bu açıklama sonrası gözler Türk Dili ve Edebiyatı dersine çevildi. Bir öğrenci mevcut sınıf geçme koşullarını sağlıyorsa Edebiyat dersinden kalsa bile sınıfı geçer. Edebiyat dersinin zayıf olması tek başında birşey ifade etmez. Sınıf geçme ve kalma kurallarını dersin öğretmeni ve okul yöneticilerinden daha detaylı olarak öğrenebilirsiniz. İnternette yer alan bazı bilgiler eksik olabiliyor. 

LİSEDE EDEBİYAT BARAJ DERS Mİ?

Geçtiğimiz yıllarda lisede Türk Dili ve Edebiyatı baraj ders olarak uygulanıyordu. Bu dersi zayıf olanlar ve alttan alanlar dersten başarılı olana kadar mezun olamıyordu. 

LİSEDE HANGİ KOŞULLARDA SINIFTA KALINIR?

Yeni kurallara göre not ortalaması 50 ve üzerinde olsa bile öğrenciler sınıfta kalabilecek. Puanı 50 olsa bile bir öğrenci en fazla 3 dersten sorumlu geçebilecek. 4 dersi zayıf olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Ayrıca liselerde alt dönemler dahil olmak üzere 6 dersten fazla başarısızlığı olan sınıf tekrarı yapacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!