banner2

Lise 2 (10. sınıf) Lise 3 (11. sınıf) alttan dersler sınıfta kalmak için sayılır mı? Alt sınıftan kalan dersler sınıfta kalmada geçerli mi?

Liselerde sınıfta kalma kuralı değişti. Buna göre 50 ortalama puanı ile sınıf geçme olmayacak. Öğrenciler 6 dersten fazla zayıfı varsa sınıf tekrarı yapacak. Lise 2 (10. sınıf) Lise 3 (11. sınıf) alttan dersler sınıfta kalmak için sayılır mı? Önceki seneden (alt sınıftan) kalan dersler sınıfta kalmada geçerli mi? Lise 1'de kalan dersler sınıfta kalmada değerlendirilecek mi? soruları binlerce öğrenci tarafından sorulmaya başlandı.

Eğitim 08.09.2023, 10:26 08.09.2023, 10:44
Abone ol
Lise 2 (10. sınıf) Lise 3 (11. sınıf) alttan dersler sınıfta kalmak için sayılır mı? Alt sınıftan kalan dersler sınıfta kalmada geçerli mi?

Liselerde okul geçme kuralı yeniden şekillendi. Daha önce Milli Eğitim Bakanı Tekin okullarda sınıf tekrarının yeniden uygulanacağını açıklamıştı. Yeni kurallar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre  6 dersi geçemeyen öğrenci sınıfta kalacak Bundan sonra 50 ve üstü ortalaması olanların sınıf geçme uygulamasına son verilecek. Yeni kural pek çok öğrenci ve velinin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Önceki yıllardan alt sınıftan 5 dersi olan bir öğrenci 2023-2024 eğitim öğretim döneminde 1 dersten kalırsa sınıf tekrarı yapar mı? Alt seneden 2, 3, 4, 5 ve daha fazla dersi kalan bir öğrenci bir sonraki sene 1, 2, 3 dersten kalınca sınıfta mı kalacak? 

LİSE 1'DEN KALAN DERSLER SINIFTA KALMADA DEĞERLENDİRİLECEK Mİ?

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kurallara göre alt sınıf dahil 6'dan fazla dersi başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapacak. Okullarda sınıf geçmek için 50 ortalama kuralı aranmayacak. Lise 1'den ve diğer alt sınıftan kalan derslerin sınıfta kalmada geçerli olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Uygulamanın Lise 1'den itibaren mi yoksa diğer sınıflarda da geçerli olup olmayacağı da henüz netlik kazanmadı. Okul yönetimi ile irtibata geçerek kural hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

LİSE 20 (10. SINIF) LİSE 3 (11. SINIF) ALTTAN DERS SINIFTA KALMAK İÇİN SAYILIYOR MU?

Bir önceki seneden alttan dersi olan öğrenciler bu durumun sınıfta kalma ve geçmesinde kullanılıp kullanılmayacağını merak ediyor. Alt sınıftan dersi olanların bu kapsamda olup olmayacağı henüz netlik kazanmadı. 

50 ORTALAMA KOŞULU KALKTI MI?

Sınıf geçmede 50 ortalama ile sınıf geçme uygulaması da sona erecek.

LİSEDE KAÇ SENE SINIFTA KALMA OLACAK

Sınıf Tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılacak. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek veli ve öğrenci talebi de dikkate alınarak mesleki eğitim merkezine, Açık Öğretim Lisesine, Mesleki Açık Öğretim Lisesine veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtları yapılacak.

DEVAMSIZLIK AZALDI MI?

Devamsızlık süreleri de değişti. Buna göer okulda devamsızlık süresi özürsüz 10 günü toplamda 30 günü aşan öğrenciler not ortalaması ne olursa olsun başarısız sayılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!