banner2

Kadınların primlerini devlet ödeyecek! Erken emeklilik için müjde: Çocuk sayısına göre emekli olunacak 

Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği müjdelerden biri de ev kadınları için emeklilik imkanıydı. Konuyla ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Aile Koruma Kalkanı Paketi kapsamında ev kadınları hem sosyal güvenceye kavuşacak hem de yıpranma hakkı benzeri bir uygulama ile erken emekli olabilecek. Ev kadınlarının primlerini ise devlet ödeyecek. 

Eğitim 09.06.2023, 16:53 09.06.2023, 17:00
Abone ol
Kadınların primlerini devlet ödeyecek! Erken emeklilik için müjde: Çocuk sayısına göre emekli olunacak 

Aile Koruma Kalkanı paketi ile gündeme gelecek olan sistem dört ayaklı yürütülecek. İlk adımda, hiç sigortası olmayan ve bugüne kadar çalışma imkanı bulamayan ev kadınlarının sosyal güvencesi ve emekliliği sağlanacak. İkinci adımda anneler açısından çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak.

Üçüncü adımda çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi ile hem yaş şartı hem de prim desteği ile erken emeklilik sağlanacak. Son adımda ise, sigortadan önce dünyaya gelen çocuklar için doğum borçlanması yapılarak prim kazanma ile ilgil çalışmalar başlatılacak.

PRİMLERİ DEVLET ÖDEYECEK

Ev kadınları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek. Burada ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet ödeyecek. Bağ-Kur SSK prim eşitliği gerçekleştiğinde de 5400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4500 güne kadar çekilebilecek.

Fiili Hizmet zammı olarak belirtilen yıpranma sistemi ile çocuk sayısına göre hem prim katkısı hem de yaş şartında esneklik gerçekleşecek. Annelerin her yıl primlerine belli miktarda ekleme yapılacak. 

Kriter çocuk sayısı olacak. Ev kadınlarına uygulanacak yıpranma düzenlemesi, anneler için de geçerli olacak. Çalışan annelere çocuk sayısına göre prim eklemesi yapılacak. Bu eklenen primler ile daha az çalışıp daha çok prim sahibi olan anneler için yaş şartı da geriye çekilecek. Her yıl 90 günü bulan bir prim desteği sağlanacak.

Yani 4 yıl çalışan bir anne, 5 yıl prim kazanmış olacak. Anne ne kadar prim kazanmış ise yaş şartı da o kadar geriye gidecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!