Hilton'dan sonra en çok yatak bakın nerede? 80 bin tanesi şu an boş

"Türkiye'de yurt sorunu var. Öğrencilerin kalacak yeri yok" itirazını mevcut veriler net biçimde çürütüyor. 750 bin yatak kapasiteli Kredi Yurtlar'da şu an 80 bin yatak boş.

Eğitim 20.05.2022, 11:00
Hilton'dan sonra en çok yatak bakın nerede? 80 bin tanesi şu an boş

Muhalefetin hükümete yönelik eleştiri başlıklarından biri olan 'öğrenci yurtları' konusunda ilginç veriler ortaya çıktı. Üniversite eğitimi sırasında öğrencilerin sıklıkla kalacak yer problemleri yaşadığı, gençlerin hepsine yetecek yurt bulunmadığı ve hükümetin öğrencilerin barınma meselesine yeterince yatırım yapmadığı iddialarını mevcut durum net bir şekilde yalanlıyor. 

Milliyet gazetesi yazarı Zafer Şahin, Şırnak gezisinden dönüşte bilgi aldığı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun açıklamalarını köşesinde yazdı. Kasapoğlu, şu anda Türkiye'deki yurtlarda 80 bin yatağın boş durumda olduğunu söylüyor. 

Yazısında, "Muhalefete göre, Türkiye’de her 5 üniversite öğrencisinden 4’ü açıkta ve ciddi bir yurt sorunu var! Peki, gerçek ne? Cevap Bakan Kasapoğlu’ndan. An itibarıyla yurtlarda tam 80 bin yatak boş" ifadesini kullanan Şahin, yurt kapılarında eylem yapanların şimdilerde ortalıkta gözükmediğini dile getirdi. 

Kasapoğlu'nun açıklamalarına göre, Türkiye'de üniversite okuyan öğrenci sayısının toplamı 8 milyon 296 bin. Bunun 3 milyon 800 bini örgüt eğitimde. Devlet yurtlarının toplam kapasitesi ise 750 bin.

Muhalefet bazen 8 milyonu bazen de 3,8 milyonu baz alarak "Her 10 öğrenciden ancak 1'i yurtlara yerleşebiliyor" iddiasında bulunuyor. 

Fakat yurt talebinde bulunan öğrenci sayısına bakıldığında durum hiç de öyle değil. Yılda ancak 300-350 bin öğrenci barınmak için Kredi Yurtlar Kurumu'na başvuruyor. Kredi Yurtlar, 750 bin yatak kapasitesiyle Hilton oteller zincirinden hemen sonra geliyor. Kasapoğlu, 2021-2022 sezonunda devlet yurtlarında 80 bin yatağın boş kaldığını söylüyor. 

Kasapoğlu'nun sözlerini paylaşan Zafer Şahin yazısını şöyle bitirdi: "Her üniversite okuyan yurtta kalmıyor. Kimi eve çıkıyor, kimi ailesinin yanında kalıyor. İktidara geldiğinde bu meseleyi bir yılda çözeceğini söyleyenler rahat olsun. Türkiye’de bir yurt meselesi yok."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!