banner2

Emekliler dikkat! Maaşınız kesilebilir: Müfettişler denetime çıktı

Milyonlarca emekliyi endişelendiren bir gelişme yaşandı: SGK denetlemelerine başladı ve bazı emekli maaşlarının kesilmesi gerektiğini tespit etti. Bu kesilen maaşların önceden ödenmiş olan kısmının faiziyle birlikte geri istenmesi ihtimali gündeme geldi.

Eğitim 19.09.2023, 10:39 19.09.2023, 10:45
Abone ol
Emekliler dikkat! Maaşınız kesilebilir: Müfettişler denetime çıktı

Emekliler, ekonomik olarak son derece zorlu bir dönem geçirirken, hükümetten ek zam ve Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi gibi müjdeler bekliyordu. Ancak bu süreçte, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir son dakika açıklaması geldi.

MÜFETTİŞ DENETİMDE

SGK müfettişleri tarafından milyonlarca emeklinin denetim altına alındığı ve emekli olmak için usulsüzlük yapan kişilerin tespit edilmesi için ayrıntılı incelemelerin yapılacağı duyuruldu. Bu denetimlerin içerisine EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile emekli olan kişilerin de dahil olduğu, böylece SGK'dan emekli aylığı, dul ve yetim maaşı alan kişilerin sayısının 17 milyona kadar ulaştığı ifade edildi.

17 MİLYON EMEKLİ İNCELENCEK

Gelişen teknolojiyi kullanarak SGK, yapay zeka gibi yenilikçi araçları da kullanarak 17 milyon emekliyi titiz bir inceleme sürecine tabi tuttu. Özellikle usulsüz bir şekilde emekli olan bireyler ve dul maaşı almak amacıyla sahte boşanma gibi yöntemlere başvuran kişiler yakından takip edildi. Bu denetimler sırasında, malulen emeklilik konusunda en büyük usulsüzlüklerin yaşandığına dikkat çekiliyor.

USULSÜZLÜK YAPANLARDAN PARA İADESİ

SGK, ayrıntılı bir inceleme süreciyle özellikle malulen emekli olan ve dul maaşı alan bireyleri öncelikli olarak yakından takip ediyor. Bu kişilerin her birinin detaylı bir şekilde incelendiği ve herhangi bir usulsüzlük tespit edilmesi durumunda emekli maaşının kesileceği vurgulanıyor. Ayrıca, bu kişilerden daha önce usulsüzlük yapıldığı tespit edilen tarihe kadar almış oldukları emekli aylıklarının geri alınabileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!