Devrim niteliğinde karar: Köy okulları yeniden açılıyor!

Taşımalı sistemle ıssızlığa mahkum edilen onbinlerce köy okulu için müjde geldi! Çocuk sayısına bakılmaksızın bütün okullar yeniden açılacak. Gençlerin köyü terk etmesinin en büyük sebeplerinden biri ortadan kaldırılıyor.

Eğitim 21.05.2022, 11:44
Devrim niteliğinde karar: Köy okulları yeniden açılıyor!

Gençlerin köyden kaçmasının sebeplerinden biri olan kapalı köy okulları yeniden açılıyor. Taşımalı sistem yönetmeliğiyle yıllardır kapısına kilit vurulmuş ve birçoğu ahır ya da depo olarak kullanılan köy okulları Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmasıyla yeniden ihya olacak. Issız köylerde çocuk seslerinin yeniden duyulmasını sağlayacak düzenleme sevinçle karşılandı. 

Milliyet gazetesinden Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre Anadolu'nun tüm illerinde köy okulları kapılarını yeniden açacak. Pandemiyle birlikte büyükşehirden köylere dönüşler artınca, kapalı durumdaki okulların açılması gerektiğine ilişkin taleplerde büyük artış yaşandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesiyle artık öğrenci sayısına bakılmaksızın nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde köy okullarında ilkokul eğitimi verilebilecek. En az 5 çocuk bulunması durumunda ise ana sınıfı açılabilecek.

Bu kapsamda okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması için harekete geçen MEB’in 'Köy Yaşam Merkezleri' konseptiyle de köy okullarında tarım ve hayvancılık gibi alanlarda halk eğitimi kursları düzenlenecek ve yaz kamplarında çocuklar hem deneyimleyerek öğrenecek hem de eğlenceli bir tatil geçirecekler. Böylece her 10 çocuktan birinin köyde yaşadığı Türkiye’de çocuklar, kilometrelerce yol gitmeden nitelikli eğitime ulaşabilecekler.

KÖY OKULLARINDA ANA SINIFI DA OLACAK

Köy okullarıyla ilgili bu yıldan itibaren gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin temaslarda bulunmak üzere ziyaret ettiği il sayısının 40’ı geçtiğini, temasları sırasında gördüğü en önemli eksikliklerden birinin köy okulları olduğunu belirtti. Bu kapsamda, önceliklerinin okul binaların yeniden eğitim birimi olarak kullanılması olduğunun altını çizen Özer, köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5’e düşürdüklerini söyledi. Bu adımın öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde önemli bir iyileştirme sağladığını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Özer, kısa sürede 12 bin öğrencinin okul öncesi eğitimden yararlanmasını sağladıklarını aktardı.

Okulların açılacak olmasını olumlu karşılayan Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, yeni düzenlemenin köyleri kalkındırıp geliştireceğine dikkat çekti. 

'TAŞIMALI' BÜYÜK SORUNLAR GETİRMİŞTİ

İki ilde sadece ilköğretim öğrencilerinin taşınmasıyla başlayan uygulama, 2012-2013’te 4+4+4 diye adlandırılan 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminin gelmesiyle lise öğrencilerini de içine alarak devam etti.  Ancak taşımalı eğitim maddi yükünün yanı sıra birçok sorunu da beraberinde getirdi. Taşımalı eğitim yaygınlaştıkça köy okulları kapatıldı, çocuklar evlerinden kilometrelerce uzakta eğitim görmeye başladı. 

Koronavirüs salgını sürecinde sakin şehirlere ilgi arttı. Birçok yazlık ilçenin nüfusu ikiye, üçe katlandı. Bu talep hayatın normalleşmeye başlamasına rağmen devam ediyor. Öyle ki son 2 yılda birçok özel okul, yazlık ilçeler başta olmak üzere küçük şehirlere ve ilçelere yeni kampüsler açmaya başladı.

Taşımalı eğitim sisteminin devreye girmesiyle birlikte Türkiye'nin onbinlerce köyünde okullar öğrencisiz kalmıştı. 

Bazı köylerde yıllardır atıl durumda kalan okul binaları köylülerin de talebiyle 'düğün salonuna' çevriliyordu. 

Yıllar içinde virane duruma gelen okul binaları bazen ahır bazen de tabutluk olarak bile kullanıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!