Çocuğunuza ders çalışma ortamları oluşturun! Ders çalışılan ortam odaklanmayı ve başarıyı doğrudan etkiliyor!

Yeni eğitim-öğretim yılı başladı. Öğrenciler okul maratonuna girdi. Hayallere kavuşma yolunda sağlam temellerin atıldığı okul çağında öğrencilerin başarısını etkileyen çok farklı unsurlar var. Tabi ailelerin de, evde yapacağı bazı düzenlemeler, çocuğun başarısı üzerinde bir hayli etkili. İşte velilere bu noktada birkaç tavsiye...

Eğitim 13.09.2022, 12:15
Çocuğunuza ders çalışma ortamları oluşturun! Ders çalışılan ortam odaklanmayı ve başarıyı doğrudan etkiliyor!

Ders çalışmada verimi artırmak için neler yapılmalı? İşte cevabı...

Okul çağında çocuğu olan aileler, evlatlarının eğitim hayatı boyunca başarı için gerekli imkanları sağlamak zorunda. Çünkü çocuğun zekası kadar çalışılan ortam ve sağlanan şartlar da başarı üzerinde büyük pay sahibi. Bu sebeple, ailelerin fiziki şartları oluştururken bazı noktalara çok dikkat etmesi gerekiyor. 

YATARAK DERS ÇALIŞMAK VERİMİ DÜŞÜRÜR

Çocuklar zaman zaman yatakta, koltukta, yerde ya da masa dışında herhangi bir yerde yatarak çalışmak isterler. Ancak bu durum çocuğun uykusunun gelmesine yol açar, ayrıca dikkatini toparlamasına engel olur. Bu yüzden onun masa başında çalışmasını sağlamalısınız.

ORTAMIN DÜZENLİ VE TEMİZ OLMASI GEREKİYOR

Çalışılan ortamın toplu, düzenli olması, odanın ısı ve ışığının yeterli düzeyde olması da verimli ders çalışma için önemli bir unsur.

SESSİZLİK Mİ YOKSA HAFİF MÜZİK Mİ?

Ortamdaki ses durumu da çocuğun verimli ders çalışmasında önemli etkiye sahip. Bazı çocuklar hiç gürültü olmayan bir yerde ders çalışmak isterken bazıları müzik eşliğinde daha iyi konsantre olabiliyor. Çocuğun hangi durumda daha iyi ders çalıştığını anlamak için denemeler yapabilirsiniz. 

KULLANACAĞI MALZEMELERİ YAKININA KOYUN

Masaya oturup ders çalışmaya başlamak çocuklar için bazen çok zorlu bir süreç olabiliyor. Kullanacağı malzemelerin uzağında olması sebebiyle sık sık masadan kalkması sonucu ise konsantrasyon bozuluyor. Bunun önüne geçmek için kalem, silgi, sözlük, makas, yapıştırıcı gibi gerekli bütün materyalleri önceden hazırlamanız, çocuğun ortamdan uzaklaşmasını ve dikkatinin dağılmasını engelleyecektir.

BELLİ BİR ÇALIŞMA DÜZENİ OLUŞTURULMALI

Her gün aynı saatlerde ve aynı yerde çalışmak, çocuğun kendisini ders çalışmaya şartlaması ve bu alışkanlığın çocukta yer etmesi açısından önem taşımakta. Böylece çocuk çalışma düzenine adapte olur, zaman kavramı ve zaman yönetimi becerisi gelişir, sorumluluk bilinci artar.

Tüm bunlara dikkat edilse bile verimli ders çalışmanın ve başarılı olmanın, çocuğun saatlerce masa başında zaman geçirmesiyle alakalı olmadığını bilmek gerekiyor. Önemli olan çalışmaya harcanan süre değil, çalışma yöntemidir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!