banner2

Çift anadal mezun olma notu kaç? 70'ten düşük ortalama ile çift anadal ve yan dal bölümünden mezun olunur mu?

2022-2023 eğitim öğretim dönemi üniversitelerde de başladı. Milyonlarca öğrenci YKS yerleştirme sonuçlarıyla üniversiteli oldu. Derslerinde başarılı olan öğrenciler yan dal ve çift anadal bölümlerini de seçebiliyor. Ancak bu bölümlere devam edebilmek ve mezun olmak için not ortalamasını da tutturmak gerekiyor. Peki Çift anadal mezun olma notu kaç? 70'ten düşük ortalama ile çift anadal ve yan dal bölümünden mezun olunur mu?

Eğitim 26.09.2023, 16:36
Abone ol
Çift anadal mezun olma notu kaç? 70'ten düşük ortalama ile çift anadal ve yan dal bölümünden mezun olunur mu?

26 Eylül 2023 tarihli Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikte çift anadal ve yan dal bölümlerinden mezun olabilmek için gerekli puan ortalaması yer aldı. 

ÇİFT ANADAL NEZUN OLMA NOTU KAÇ?

"YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ PROGRAMLAR ARASINDA GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL, YAN DAL İLE KURUMLAR ARASI KREDİ TRANSFERİ YAPILMASI ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Çift anadal ve yandal bölümlerinden mezun olmak için istenen not ortalaması belirtildi. İşte Madde 1'de yer alan ifadeler;

24/4/2010 tarihli ve 27561 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 17 nci maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(4) Öğrencinin çift anadal programından mezun olabilmesi için anadal programındaki genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 70 olması gerekir. Tüm çift anadal öğrenimi süresince öğrencinin anadal programındaki genel not ortalaması bir defaya mahsus olmak üzere 100 üzerinden 65’e kadar düşebilir. Anadal programındaki genel not ortalaması ikinci kez 100 üzerinden 70’in altına düşen öğrencinin ikinci anadal diploma programından kaydı silinir.”

70'TEN DÜŞÜK ORTALAMA İLE YAN DAL VE ÇİFT ANADAL BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLUNUR MU?

Öğrencinin çift anadal programından mezun olabilmesi için anadal programındaki genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 70 olması gerekir.

ÇİFT ANADAL NEDİR?

Son dönemlerde birçok üniversite de uygulanmaya başlanılan %50 si ortak ders içeren 2 farklı dalda eğitim mezunu olabilmeye olanak sağlayan YÖK onaylı sistem.

YAN DAL NEDİR?

Yandal, kayıtlı bulundukları anadal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda sınırlı sayıda ders almalarını sağlayan bir programdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!