Bakan Özer’den uzman ve başöğretmenlik eğitimleri öncesi kritik açıklamalar!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uzman ve başöğretmenlik eğitimleri öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, eğitimler bittikten sonra örnek kitapçıklar yayınlayacaklarını söyleyerek, eğitime ilişkin detayları paylaştı.

Eğitim 11.08.2022, 19:32
Bakan Özer’den uzman ve başöğretmenlik eğitimleri öncesi kritik açıklamalar!

Sakarya’da 2022-2023 eğitim öğretim hazırlık toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uzman ve başöğretmenlik eğitimleri öncesinde bilgilendirici açıklamalar yaptı.Hızlı bir şekilde yeni eğitim öğretim yılının hazırlıklarına başladıklarını dile getiren Özer, Bakanlığın ‘okulların ihtiyacını karşılayamadığı’ şeklindeki yanlış algının gerçeği yansıtmadığını belirterek, 2022-2023 eğitim öğretim yılında temizlik, kırtasiye, küçük ve büyük onarım yatırımlarını bizzat okullara göndereceklerini ifade etti. Özer, ayrıca uzman ve başöğretmenlik eğitimlerinin tamamlandıktan sonra örnek kitapçıklar yayınlayacaklarını da dile getirdi.

“ÖRNEK KİTAPÇIKLAR”

Bakan Özer, uzman ve başöğretmenlik sınavları için Eylül ayı içerisinde örnek kitapçıklar yayınlayacaklarını duyurdu. Özer konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Bir toplum öğretmeni kadar güçlüdür. O yüzden bizim bakanlık olarak yapacağımız en büyük yatırım siz değerli öğretmenlerimizsiniz. Öğretmenlik meslek kanunu 60 yıllık bir rüyaydı. İstediğimiz şey şuydu; öğretmenlerimize uzman ve başöğretmenlik ile ilgili bir kariyer sistematiği geliştirelim, küçük eğitimler ve basit bir sınavla bu süreci nihayetlendirip, öğretmenlerimizin özlük haklarında ciddi bir iyileşme sağlayalım. Bu öğretmenlik meslek kanunu bir başlangıç noktası. Ama şuanda bunun uygulamasını yapmamız gerekiyor. Biz, sizin imkanlarınızı, hak ettiğiniz özlük haklarınızı almanız için çok rahat bir şekilde üstesinden gelebileceğiniz mekanizmalar ile bunu sağlamaya çalıştık. İstirhamımız aramıza kimseyi sokmayalım, biz birlikte üstesinden gelemeyeceğimiz hiç problemin olmadığına inanıyoruz. Buraya gelmeden önce bakan yardımcılarımız ile bir toplantı yaptık ve yardımcı da olmak istedik bakanlık olarak çünkü ilk defa sınav yapılacak, belki öğretmenlerimiz tedirgin, sınavların sorularının nasıl olacağını kestiremiyorlar. Gereksiz şekilde kaygılanıyorlar, eğitimler bittikten sonra örnek kitapçıklar yayınlamaya karar verdik ki nasıl bir çerçeve içerisinde uzman ve başöğretmenlik sınavlarının yapılacağını sizlere göstermiş olacağız. Eylül ayı içerisinde yayınlayacağız onu da inşallah”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!