banner2

Anavatandan KKTC'ye eğitim desteği: Tüm okullara verilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) tüm okullara destek sağlanacağını söyledi. Bakan Özer, bu desteğin dijitalleşmeden ara eleman yetiştirilmesine kadar birçok alanı kapsayacağını dile getirdi.

Eğitim 25.01.2023, 21:28 25.01.2023, 21:51
Abone ol
Anavatandan KKTC'ye eğitim desteği: Tüm okullara verilecek

Özer, resmi temaslar için bulunduğu başkent Lefkoşa'da KKTC Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu ziyaret etti. Ziyaret sonrası Özer ve Çavuşoğlu başkanlığında Türkiye ve KKTC heyetleri arasında çalışma yapıldı, ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakan Özer, eğitimde işbirliğini güçlendirmek adına KKTC'ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

KKTC'deki 7 özel eğitim okulunun öğretim materyallerinin tamamının Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığınca karşılanacağını kaydeden Özer, bu okullarda tam gün eğitime geçilmesi için gereken altyapının tamamlanmasına yönelik destek sağlanacağını ifade etti.

50 REHBER ÖĞRETMEN GÖNDERİLECEK

Özer, hedeflerinin özel eğitim veren okullara ikinci dönemin başlayacağı 16 Şubat'a kadar Türkiye'den 50 rehber öğretmen göndererek, bu okullarda tam gün eğitimi başlatmak olduğunu vurguladı.

Eğitimde dijitalleşmenin önemine işaret eden Bakan Özer, Türkiye'de kullanılan Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) ile öğrenci ve öğretmenlerin bireysel gelişimini sağlama ve yardımcı kaynakla ilgili ihtiyaçları karşılama adına geliştirilen Öğrenci/Öğretmen Destek Sistemini (ÖDS) KKTC'deki öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Özer, KKTC'deki okulların bilişim altyapısının güçlendirilmesi adına 750 akıllı tahta gönderileceğini açıkladı.

KKTC'deki tüm okulların, Türkiye'de eş değeri olan en iyi okullarla eşleştirileceğini belirten Özer, "Bu eşleştirmenin ilk meyvesi olarak da KKTC’deki tüm okullara kütüphane kuracağız." dedi.

LABORATUVAR VE ALTYAPI ÇALIŞMALARINI MEB ÜSTLENECEK

Kütüphanelerin okullar için önemli olduğuna dikkati çeken Özer, KKTC için planladıkları desteklerin 16 Şubat'a kadar uygulamaya konulacağını ifade etti.

Özer, KKTC için ara ve teknik eleman yetiştirecek mesleki eğitim alanında çalıştay planladıklarını aktararak, mesleki eğitim öğretmenlerinin tamamının Türkiye'de eğitim görmesini sağlayacaklarını kaydetti.

Mesleki eğitim alanında KKTC'de eğitim veren 12 meslek lisesinin tamamının laboratuvar ve altyapı çalışmalarını Milli Eğitim Bakanlığı olarak üstleneceklerini dile getiren Özer, bu okullara ders kitabı desteği sağlayacaklarını aktardı.

Özer, KKTC'li öğretmenlerin Türkiye'deki öğretmenevlerinden Türkiyeli meslektaşları gibi yararlanacağını ifade ederek, KKTC'ye eğitim alanında verilecek desteklerin artarak devam edeceğine dikkati çekti.

KKTC Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu da Türkiye'nin her zaman KKTC halkının yanında olduğunu ve Bakan Özer'in eksiklikleri giderme noktasında özveri ortaya koyduğunu kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BAKAN ÖZER'E TEŞEKKÜR

Bundan sonra iki bakanlık arasında çalışma gruplarının daha sık bir araya geleceğini söyleyen Çavuşoğlu, sağlanan desteklerle eğitimde çok daha hız kazanılacağını, eğitimin güncelleneceğini ve öğrencilerin daha iyi yetişeceğini vurguladı.

Anavatanın desteğini her zaman yanlarında hissettiklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Bakan Mahmut Özer'e, sağladıkları destekler için teşekkür ederiz. Bakan Özer, KKTC gençliğine katkılar yapmak arzusuyla bu ziyareti gerçekleştirdi. Önemli katkıları da bugün gördük."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!