banner2

ALES sınavı ne zaman 2023? ALES sınav tarihleri belli oldu mu?

ALES sınavının ne zaman düzenleneceği konusundaki merak sonunda giderildi. ALES, akademik kariyer yapmayı hedefleyen birçok kişi için büyük bir öneme sahip. Şimdi sınav tarihleri ve diğer ayrıntılar yoğun bir şekilde araştırılıyor. Peki ALES sınavı ne zaman 2023? ALES sınav tarihleri belli oldu mu?

Eğitim 19.09.2023, 11:18 19.09.2023, 11:29
Abone ol
ALES sınavı ne zaman 2023? ALES sınav tarihleri belli oldu mu?

ALES 3 sınavının ne zaman düzenleneceği sorusu, özellikle yüksek lisans eğitimi hedefleyen adaylar arasında önemli bir konu olarak gündemde. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yılda üç kez düzenleniyor ve 2023 yılında yapılacak sınav tarihleri büyük bir merak konusu haline geldi. Peki ALES sınavı ne zaman 2023? ALES sınav tarihleri belli oldu mu?

ALES SINAVI NE ZAMAN 2023?

ALES ya da Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına lisansüstü düzeyde öğrenci alımı, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirmen ve eğitim öğretim planlamacısı gibi pozisyonlara yapılacak atamalar için ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav yılda üç kez, Türkiye'nin tüm 81 ilinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde de belirleyici bir rol oynamaktadır.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı başvuruları, 29 Eylül ile 9 Ekim tarihleri arasında alınacak. Başvuruların tamamlanmasının ardından ALES sınavı, 19 Kasım tarihinde yapılacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!