banner2

Açık uçlu soru kullanılabilecek mi? MEB'den ortak sınavlara ilişkin yeni açıklama

Son dakika haberleri... Milli Eğitim Bakanlığı, ortak sınavlara ilişkin yeni açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre, ortak sınavlarda da açık uçlu sorular kullanılabilecek. Bunun dışında kalan tüm ortak yazılı sınavlar ile diğer tüm yazılı sınavların soruları açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak.

Eğitim 27.09.2023, 10:17 27.09.2023, 11:00
Abone ol
Açık uçlu soru kullanılabilecek mi? MEB'den ortak sınavlara ilişkin yeni açıklama

Öğrencilerin gelişiminin takip edilmesi, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlanması ve uygulama birliği oluşturulması amacıyla "ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması" bu yıl başlıyor. Yapılacak ortak sınavlara ilişkin detaylar netleşirken Milli Eğitim Bakanlığı, ortak sınavlara ilişkin yeni açıklama yaptı. 

AÇIK UÇLU SORULAR KULLANILABİLECEK

Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere Bakanlık, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak. Gerekli altyapı hazırlandıktan sonra bu sınavlarda da açık uçlu sorular kullanılabilecek. Bunun dışında kalan tüm ortak yazılı sınavlar ile diğer tüm yazılı sınavların soruları açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak.

SINAVLAR YAZILI VE UYGULAMALI OLARAK İKİ AŞAMADA YAPILACAK

Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ve yabancı dil derslerinin sınavları yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılacak. Bu derslerin önce yazılı sınavları, sonra her öğrenci için yeteri zaman ayrılacak şekilde ders öğretmeni tarafından dinleme ve konuşma becerilerini ölçecek şekilde uygulama sınavları yapılacak.

SINAVLAR ÇOKTAN SEÇMELİ OLACAK

Hatırlanacağı üzere 81 ilde ortak yazılı sınav yapılacak ders ve tarihler geçen hafta açıklanmıştı. O sınavlar da çoktan seçmeli olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!