banner2

11 Eylül’den itibaren okullarda kullanılmayacak! MEB son dakika duyurdu: Tüm öğrencileri ilgilendiriyor!

Okulların açılmasına sayılı günler kala, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin önemli açıklamalarda bulundu. Veli ve öğrencileri yakından ilgilendiren önemli gelişmeler son dakika olarak duyuruldu. Bakan Tekin'in açıklamalarında; yeni dönemde uygulanacak detaylar belirtildi. Tekin'in açıklamaları yakından takip edilirken; yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırlıklar da bu doğrultuda sürdürülüyor.

Eğitim 05.09.2023, 11:09 05.09.2023, 12:02
Abone ol
11 Eylül’den itibaren okullarda kullanılmayacak! MEB son dakika duyurdu: Tüm öğrencileri ilgilendiriyor!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okulların açılmasına az bir zaman kala önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin'in açıklamalarının ardından uygulamanın detayları da paylaşıldı. 

81 ilde geçerli olacak yeni kararlar, öğrenciler ve veliler tarafından yakından takip ediliyor. Yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırlıklar da bu doğrultuda devam ediyor. 

Bakan Tekin açıklamalarında; yeni eğitim öğretim yılı başlamadan önce okul ve kurumlardaki eksiklikleri giderip eğitim dönemine olabildiğince sorunsuz girebilmek için tüm yöneticilerle istişare etmek amacıyla bir araya geldiklerini belirtirken; mesai kavramı olmadan gece gündüz çalışacaklarını ifade etti.

Tekin konuşmasında şunları kaydetti:

Çok çalışmak belki her şeyi çözmeyebilir ama çok çalışmak bir arzuyu, bir isteği ortaya koyar: "Biz zamanımızdan, emeğimizden fedakârlık ederek bir şeyler yapmak istiyoruz." arzusunu ortaya koyuyor. Yorulmayı, yorgun hissetmeyi bilmeyeceğiz. Amatör bir ruhla profesyonelce hareket edeceğiz.

Bakan Tekin, tüm yöneticilerden mütevazi ve alçakgönüllü olmalarını isterken; oturduğu koltuktan güç alan değil; koltuğuna itibar katan birer yönetici olmaları gerektiğini ifade etti.

Yeni eğitim öğretim yılında uygulanacak tedbirlere ilişkin genelgenin geçen hafta itibariyle illere gönderildiğine dikkat çeken Tekin; tarihe, devlet ve milletin birliğine sahip çıkmak için genelgedeki en önemli unsurun cumhuriyetin yüzüncü yılı kutlamaları olduğunu söyledi.

Genelgede yer alan konulara dikkat çeken Tekin, öğrencilerin Türkiye'yi tanımadan önce kendi illerini tanımalarını istediklerini belirtti.

Tekin, "Şehirlerle ilgili müfredatımıza bir başlık koymuştuk. Anadolu çok zengin bir coğrafya... Tarihî olarak çok zengin bir birikime sahibiz. Biz, bu ülkenin birlik ve beraberliği açısından, millî birlik ve dayanışmanın güçlendirilmesi açısından, geleneklerimizin, kültürümüzün, gelecek kuşaklara aksettirilmesi açısından çocuklarımızın kendi illerini, kendi illerindeki tarihî kültürel mekânları görmelerini, geleneklerden, örflerden haberdar olmasını arzu ediyoruz. Bunun da yeni eğitim öğretim yılında sizin tarafınızdan öncelemesini istiyoruz." diye konuştu.

OKUL BAHÇESİNDE GELENEKSEL OYUNLARA TEŞVİK

Bakan Tekin, öğrencilerin sağlıklı ortamlarda yetişmesi için dijital ortamlardan arınması adına mümkün olduğunca okul bahçelerinde geleneksel oyunların oynanabileceğine dikkat çekerken; "Okullarımızda çocuklarımızın kısa da olsa fiziksel aktiviteyle güne başlamalarını önemsiyoruz. Kuşkusuz çocuklarımızı terletecek ve güne yorgun başlatacak şeyler de istemiyoruz." dedi.

Bakan Tekin, "Öğretmen Odası Buluşmaları"nda öğretmenlerin önlük giymelerinin teşvik edilmesi konusunun gündeme geldiğini kaydederek "Nihayetinde hem öğrencilerimizin hem velilerimizin hem de en azından öğretmenlerimizin büyük çoğunluğunun talebi doğrultusunda böyle bir uygulama başlatıyoruz. Bu konuda bir zorunluluk yok, teşvik ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

"SINIFLARDA CEP TELEFONU BULUNDURULMASI DOĞRU DEĞİL"

Dijital bağımlılıkla mücadele kapsamında okullarda cep telefonu kullanımına ilişkin konuşan Tekin, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alacağız. Ayrıca öğrencilerimizin okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine neden olabilecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanılmasından kaçınmak için gerekli önlemleri alacağız. Dolayısıyla sınıflarda cep telefonlarının bulundurulması doğru değil."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!