banner2

Zelenski: Türkiye ve BM'nin destekleriyle tahıl sevkiyatı sürüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, tahıl koridoru anlaşması Rusya tarafından askıya alınsa da, Türkiye ve Birleşmiş Milletler'in çabalarıyla tahıl sevkiyatının sürdüğünü söyledi.

Dünya 02.11.2022, 01:42 02.11.2022, 02:20
Abone ol
Zelenski: Türkiye ve BM'nin destekleriyle tahıl sevkiyatı sürüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, gece saatlerinde Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajında ülkesinde Rusya'ya karşı devam eden savaş ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini kaydeden Zelenski, görüşmede Ukrayna'daki savaşta sahada olan gelişmeleri, özelikle Ukrayna'ya hava savunma sistemleri tedariki konularını ele aldıklarını belirtti.

Rusya'nın, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının askıya alınmasına rağmen Türkiye ve BM'nin destekleriyle Ukrayna'dan tahıl sevkiyatının sürdüğünü aktaran Zelenski, "Ukrayna'nın tarım ürünleri taşıyan gemilerinin hareketi bu günlerde devam etti" dedi.

"ON MİLYONLAR İÇİN YAŞAM MESELESİ"

Rusya'nın, tahıl sevkiyatını engellenmesi durumunda dünyanın buna tepki göstermesi gerektiğini belirten Zelenski, şu ifadeleri kullandı: "Ancak, tahıl koridorunun güvenilir ve uzun vadeli korumaya ihtiyacı var. Rusya, gıda ihracatımızı sekteye uğratan herhangi bir adıma dünyadan sert tepki alacağını açıkça bilmelidir. Bu, kelimenin tam anlamıyla on milyonlarca insan için bir yaşam meselesidir."

Rusya'nın son dönemlerde ülkesindeki enerji altyapılarına yönelik yoğun hava saldırılar düzenlenmesi sonucu hasar alan altyapının onarım çalışmalarının devam ettiğine dikkat çeken Zelenski, saldırılar sonucu ortaya çıkan içme suyu ile ilgili sorunların neredeyse tamamen çözüldüğünü söyledi.

HARKİV'E YENİDEN GAZ AKIŞI

Ukrayna ordusunun Rus güçlerinden geri aldığı bölgelerde de elektrik, doğalgaz ve su hizmetleri verilmesi için yoğun çaba sarf etmeye devam ettiklerini dile getiren Zelenskiy, Harkiv bölgesinde 20 binden fazla aboneye yeniden gaz verdiklerini vurguladı.

Zelenski konuşmasının sonunda, "Bu kış insanlara elektrik ve ısınma sağlamak için her şeyi yapacağız. Ancak Rusya'nın hayatın standartlarını yok etmek için her şeyi yapacağını unutmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!