banner2

Zelenski Macron'un skandal teklifini reddetti: Putin'in imajını kurtarmak için egemenliğimizden taviz vermeyeceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imajını kurtarmak için bazı liderlerin kendisine önerdiği gibi egemenliklerinden taviz vermeyeceklerini açıkladı. Zelenski ayrıca Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus’un Ukrayna ve Rusya bayraklarıyla başlattığı “uzlaşma” eyleminin kendileri için kabul edilemez olduğunu belirtti. Zelenski Macron'un arabuluculuğa soyunarak kendisinden Rusya'ya toprak vermesini istemesine tepki gösterdi.

Dünya 13.05.2022, 21:16 13.05.2022, 21:26
Abone ol
Zelenski Macron'un skandal teklifini reddetti: Putin'in imajını kurtarmak için egemenliğimizden taviz vermeyeceğiz

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat'tan bu yana devam eden kanlı savaşta yeni gelişmeler var.

"RUSYA İSTEMEDEN HİÇBİR ŞEY OLMAZ"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, İtalya’nın Rai 1 televizyon kanalına verdiği röportajında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un savaştan sonra iki tarafın da aşağılanmaması ve Rusya için çıkış yolu bulma konusundaki açıklamalarını değerlendirdi.

Rusya için bir çıkış yolu aramaya gerek olmadığını vurgulayan Zelenski, “Sayın Macron bunu boşuna yapıyor. Rusya istemediği ve kendisine ihtiyacı olduğunu anlamadığı sürece savaşı durdurmak için hiçbir şey yapmayacak, hiçbir çıkış yolu aramayacaktır.” dedi.

MACRON'UN, "TOPRAK VER BARIŞ OLSUN" TEKLİFİNİ REDDETTİ

Zelenski, “Ben kendisinin (Fransa Cumhurbaşkanı Macron) arabuluculukta bazı sonuçlar elde etmek istediğini biliyorum ama bulamadı. Ve bizim tarafımızdan değil, Rusya’dan.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in “imajını” kurtarmak için egemenliklerinden taviz vermeyeceklerine dikkati çeken Zelenski, “Bana Başkan Putin’in 'imajını' kurtarmak için egemenliğimizin taviziyle ilgili bazı şeyler önermek bazı liderler açısından pek doğru değil.” ifadelerini kullandı.

ZELENSKİ KATOLİKLERİN DİNİ LİDERİ PAPA'YA TEPKİ GÖSTERDİ

Papa Franciscus’un Ukrayna ve Rusya bayraklarıyla başlattığı “uzlaşma” eyleminin kendileri için kabul edilemez olduğunu kaydeden Zelenski, şunları söyledi:

“Rusya bayrağı, bu bizi öldüren ve öldürmeye devam eden bayraktır. Şu anda bizim için Rus bayrağı tek şeyi ifade ediyor o da ilhak. Rusya’nın bizden dilemesi gereken özür boyutunu hesap edemiyorum. Papa, iki bayrakla eylem yapmayı önerdiğinde bizim için zor oldu.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!