Zelenski'den tepki çeken sözler! Binlerce Türkü katleden terör örgütüne övgü

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Osmanlı Devleti'ne isyan edip binlerce Türk'ü vahşice katleden eli kanlı Filiki Eterya örgütünü övgüler dizdi.

Dünya 09.04.2022, 10:39 09.04.2022, 11:09
Abone ol
Zelenski'den tepki çeken sözler! Binlerce Türkü katleden terör örgütüne övgü

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşta 44 günü aşkın bir süre geride kaldı. Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski son olarak telekonferans yöntemiyle Yunanistan Parlamentosu'na konuştu.

TÜRKLERİ KATLEDEN ÖRGÜTÜ ÖVDÜ

Osmanlı Devleti'ne isyan edip Mora ve Girit'te binlerce Türk'ü vahşice katleden eli kanlı Filiki Eterya örgütünü övgüler dizen Zelenski, bugün "Yunanistan ve Ukrayna arasında da bir Filiki Eterya kurulabilir" ifadelerini kullandı.

''BİZ DE BUGÜN AYNISINI DİYORUZ''

Filiki Eterya'nın Odessa'da kurulduğunu anımsatan Vladimir Zelenski, "Yunan devrimcileri, dün ya bağımsızlık ya da ölüm diyorlardı. Biz de bugün aynısını söylüyoruz. Tıpkı geçmişte olduğu gibi şimdi de Helenizm'in merkezi olan Odessa tehdit altındadır" şeklinde konuştu.

Filiki Eterya örgütünü öven sözlerin ardından Yunan Parlamentosu, Zelenski'i ayakta alkışladı. Vladimir Zelenski'nin Binlerce Türkü katleden terör örgütünü övmesi sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Sosyal medya kullanıcıları Zelenski'ye yönelip tepki dolu mesajlar paylaştı.

AZOV TABURU KOMUTANLARI DA KONUŞTU

Volodimir Zelenski’ye, Mariupol’da bulunan iki Neo-Nazi Azov Taburu komutanı eşlik etti. Yunan kökenli Neo-Nazi Azov Taburu komutanı “Michael”, Yunan Parlamentosu’na şu şekilde seslendi: “Yunan şehri Mariupol’u kanımın son damlasına kadar savunacağım. Bu benim boynumun borcudur.”

FİLİKİ ETERYA CEMİYETİ

Filiki Eterya (Dostluk Cemiyeti), Yunanistan'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını kazanması hedefiyle 1814 yılında Emmanouil Ksantos, Nikolaos Skoufas ve Athanasios Tsakalof adlı üç Yunan tarafından Odessa'da kuruldu. 12 Nisan 1820 tarihinde cemiyetin başına Rus çarı I. Aleksandr'ın yaveri Aleksandros İpsilantis atandı. Eflak-Boğdan, Mora ve Girit isyanlarında aktif rol oynayarak Bizans İmparatorluğu'nu yeniden canlandırmak isteyen cemiyet, Megali İdea (Büyük İdeal) düşüncesiyle, bugün Türkiye sınırlarında bulunan Anadolu toprakları ve İstanbul'u da içine alan 'Büyük Yunanistan'ı kurmak için faaliyetler yürüttü.

BEBEKLERİ KAYALARA VURARAK KATLETTİLER

Filiki Eterya önderliğinde örgütlenen Yunan güçleri, 1821’de Osmanlı’ya isyan etti.  Ağustos 1821’de, Yunanistan’ın Mora Yardımadası’nda bulunan Navarin şehrini ele geçirdi. Yunan güçleri, Türklerle anlaşma yaptı ve Türkler mallarını bırakırsa, şehirden güvenle ayrılabileceklerinin sözünü verdi. Türkler mallarını teslim ettikten sonra ise Filiki Eterya tarafı, anlaşmaya ihanet etti ve Türklere saldırdı. Üç binden fazla Türk katledildi. İskoç tarihçi George Finlay, olayı şöyle anlattı: “Yaralanan kadınlar, kollarında bebeklerle denize koştu. Yunan güçleri, kadınların üzerine ateş açtı. Bebekler kayalara vurularak öldürüldü. Üç-dört yaşındaki çocuklar denizde boğularak katledildi.”

BÜTÜN MÜSLÜMANLARI HEDEF ALDILAR

Mora Yarımadası’ndaki Tripoliçe şehri, 23 Eylül 1821’de Yunan güçlerinin eline geçti. Şehirdeki 20 bin Türk ve binlerce Arnavut kökenli Müslüman katledildi.Katliamdan sorumlu Yunan komutan Teodoros Kolokotronis, anılarında 20 bini Türk olmak üzere 32 bin kişinin katledildiğini yazdı. Kolokotronis, katledilen Türklerin cansız bedenleri yüzünden atının nallarının toprağa değemediğini söyledi. Mora Yarımadası’nda, Filiki Eterya örgütü ve Yunan güçlerinin katliamlarından önce 80 bin Türk yaşıyordu. 40 binden fazla Türk katledildi. Hayatta kalanlar Mora’yı terk etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!