Zelenski'den Rusya için olay sözler! Kim tuzak kuruyor?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusların abluka altında tuttuğu Mariupol'da kapsamlı provokasyonda bulunacakları yönünde bilgiler edindiklerini belirterek, kentte öldürdükleri sivilleri, Ukrayna ordusu öldürmüş gibi göstereceklerini iddia etti.

Dünya 08.04.2022, 02:46 08.04.2022, 03:06
Abone ol
Zelenski'den Rusya için olay sözler! Kim tuzak kuruyor?

Rusya ile Ukrayna savaşı 44. gününe girerken karşılıklı suçlamalar devam ediyor. Şimdiki propaganda savaşıysa ölen siviller üzerinden gelişiyor.

UKRAYNA HALKININ CESARETİNİ ÖVDÜ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının 43 gündür sürdüğünü, Ukrayna halkının da cesurca direniş gösterdiğini belirtti.

Ukrayna halkının cesaretini öven Zelenski, "Dünyadaki herkes biz Ukraynalıların sahip olduğu cesaretin yüzde 10'una sahip olsaydı, o zaman uluslararası hukuk için, halkların özgürlüğü için hiçbir tehlike olmazdı." ifadesini kullandı.

Zelenski, Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların savaşı durdurmada yetersiz kaldığına dikkati çekerek "Daha fazla ve daha cesur yaptırımlara ihtiyaç var." dedi.

Savaşı kazanmaları için silaha ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Zelenski, "Bize silah verilirse bu Rusya'ya karşı en güçlü yaptırım olacaktır." ifadesini kullandı.

SUÇU UKRAYNA ORDUSUNUN ÜZERİNE ATACAKLAR

Zelenski, BM Genel Kurulunun Ukrayna'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya'nın BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldığını hatırlatarak "Rusya'nın uzun zamandır insan hakları kavramıyla hiçbir ilgisi yok. Belki bir gün bu değişir. Ancak şimdiye değin Rus devleti ve Rus ordusu, dünyadaki özgürlük, insan güvenliği ve insan hakları kavramları için en büyük tehdit oluşturuyor. Buça'da bu açıkça görüldü." şeklinde konuştu.

Rusların Mariupol'da kapsamlı provokasyonda bulunacaklarına dair bilgiler edindiklerini belirten Zelenski, "Mariupol'deki kurbanları, sanki onları öldüren Rus ordusu değil de Ukraynalılarmış gibi gösterecekler. Sokaklardan cesetleri topluyorlar ve bunları propaganda senaryolarına göre başka yerlerde kullanılabilirler. İnsanlıktan uzak istilacılarla uğraşıyoruz. Kendi cinayetlerini örtbas etmek için cesetleri birer dekorasyon ve propaganda malzemesi olarak kullanıyorlar." dedi.

Zelenski, yabancı diplomatik misyonların Kiev'de faaliyetini sürdürmesinin Kiev'in Rus eyaleti değil de Ukrayna'nın başkenti olduğunu göstermek açısından açık mesaj olduğunu vurgulayarak yabancı diplomatları Kiev'e dönmeye çağırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!