banner2

Zao Dağı'nın canavarları: Juyholar! Ağaçları örten buz tabakaları mutlaka görülmeye değer

Japonya, egzotik özellikleri sebebiyle çoğu insanın en çok gitmek istediği tatil rotalarından biri. Ülkede 4 mevsim gezilip görülebilecek sayısız nokta var. Zao Dağı da bu yerlerin başında geliyor. Özellikle kış tatili amacıyla yurt dışı planı yapanlar, olağandışı doğa olayını görmek için uçak biletlerini Japonya'ya alabilir.

Dünya 24.11.2022, 12:11
Abone ol
Zao Dağı'nın canavarları: Juyholar! Ağaçları örten buz tabakaları mutlaka görülmeye değer

Japonya'nın kuzeydoğusunda bulunan Zao Dağı, muhteşem bir doğa olayına ev sahipliği yapıyor. 

Zao'nun Kumano Zirvesi'nin hemen altındaki Yukarı Subalpin bölgeleri, dondurucu kış şartlarına bile dayanıklı olan Maries köknarı ile dolu bir ormanlık. Aralık sonundan Mart ortasına kadar, sert Sibirya rüzgarları bu bölgeyi adeta hırpalıyor. Dondurucu rüzgarlar yere iki ila üç metre kar düşürüyor ve köknar ağaçlarını karla kaplıyor. 

KARLA KAPLANAN AĞAÇLARIN GÜZELLİĞİ 

Atmosfer koşulları ve ağaçların bu uyumu, juhyo etkisini yaratıyor. Juhyo, kuzeydoğu Japonya'da yalnızca birkaç sırada meydana gelen nadir bir doğa olayı. Zao'daki kapalı teleferik, doğrudan juhyo ormanının üzerinden geçiyor ve yolcuları en üstteki kayak istasyonu Jizo Sancho'ya taşıyor.

Teleferik yolculuğu, dağ yamacının ve aşağıdaki juhyo'nun olağanüstü manzaralarını görme imkanı sunuyor. Kayakçılar da, Jizo Sancho istasyonundan başlayıp buzlu devler arasında süzülebiliyor. Bu parkur, tam 10 kilometrelik bir iniş uzunluğuna sahip. 

GECELERİ AYRI GÜZEL

Dağdaki turistik tesis, Aralık sonundan Mart başına kadar, romantik gece izleme fırsatları için ormanın alanlarını renkli spot ışıklarıyla aydınlatıyor. Ziyaretçileri yamaçlardan karşıya taşıyan, ısıtmalı Night Cruiser, 36 kişilik dev kar traktörü ile de burada gezme imkanı var. 

Bölgede Şubat ayı başlarında 1 hafta süren Zao Juhyo Festivali de yapılıyor. 


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!