banner2

Yüzyılın en uzun ay tutulması yaşanacak!

19 Kasım Cuma sabahı son yüzyılın en uzun ay tutulması ve son 6 yüzyılın en uzun parçalı ay tutulması yaşanacak.

Dünya 15.11.2021, 16:26
Abone ol
Yüzyılın en uzun ay tutulması yaşanacak!

Ay Tutulması, Ay'ın Güneş ışığını görmemesi sonucu oluşuyor. Bu yıl ikinci kez yaşanacak olan Ay Tutulması, son yüzyılın en uzunu olacak ve son 6 yüzyılın en uzun parçalı Ay Tutulması olacak. 

19 KASIM CUMA SABAHI

Ay Tutulması 19 Kasım'da gerçekleşecek. Kuzey Amerika'da yaşayanlar bu olaya sabahın ilk ışıklarından önce şahit olabilecek. 2021 yılının ikinci tutulması olacak ve üstelik bir öncekiyle benzer yönlere de sahip. Yine Kuzey Amerika’ya uğraması ve batı kesimlerde net görülecek olması bunlardan biri. Batı tarafı sakinleri Güneş doğmadan önce tutulmanın en karanlık halini görebilecekler. 02.19 (Doğu saatine göre) sularında başlayan tutulma, maksimum saat 04.00 civarında tam haline ulaşacak ve 05.47 gibi sona erecek.

SON 6 YÜZYILIN EN UZUNU GERÇEKLEŞECEK

Parçalı Ay Tutulması, yaklaşık olarak 3 saat 28 dakika 23 saniye sürecek ve bu da yüzyılın en uzun tutulması ve son 580 yılın yani neredeyse son 6 yüzyılın en uzun Parçalı Ay Tutulması olacak demek.  Diğerlerinden farklı olarak bu Ay Tutulması’nda Ay‘ın yüzde 97.4’ü Dünya‘nın gölgesinde saklanacak ve yalnızca güneydeki çok küçük bir kısmı gölgenin dışında kalacak. Çıplak gözle ya da dürbün ve küçük teleskopla izleyecekler için Ay’ın alt tarafı, diğer kısımlarından çok daha parlak koyu kırmızı ve koyu sarı tonlarında olacak. Tutulma, Kuzey Amerika ve Pasifik Okyanusu, Alaska, Batı Avrupa, Doğu Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya‘dan izlenebilecek. Doğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda gözlemcileri, tutulmayı baştan sona izleyemeyecek fakat maksimuma ulaştığı dakikaları kaçırmayacaklar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!