banner2

Yunanistan'da ana muhalefet partisinin yeni başkanı Stefanos Kaselakis oldu

35 yaşındaki Stefanos Kasselakis, Yunanistan'da muhalefet partisi Syriza'yada liderlik yarışını kazandı. Yunanistan'da ana muhalefet partisi SYRIZA'nın yeni başkanı Stefanos Kaselakis oldu.

Dünya 25.09.2023, 08:24 25.09.2023, 18:31
Abone ol
Yunanistan'da ana muhalefet partisinin yeni başkanı Stefanos Kaselakis oldu

Yunanistan'ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) yeni lideri belli oldu. 35 yaşındaki Stefanos Kasselakis, Yunanistan'da muhalefet partisi Syriza'yada liderlik yarışını kazandı.

YÜZDE 10 FARK ATTI

İlk turu 17 Eylül'de yapılan başkanlık seçimlerinde ilk ikiye kalan Kaselakis ve Efi Ahçioğlu 24 Eylül'de yapılan ikinci turda SYRIZA liderliği için yarıştı. SYRIZA'dan sandıkların tamamı açılmadan yapılan açıklamaya göre, 35 yaşındaki Kaselakis yaklaşık yüzde 10 farkla Ahçioğlu'nu liderlik yarışında geride bıraktı. Ahçioğlu, Kaselakis'i arayarak tebrik etti.

BİDEN İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Stefanos Kasselakis 1988'de Marousi'de doğdu, 35 yaşında. Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi okudu. 2008 yılında, ABD'de öğrenciyken, Joe Biden'ın Demokrat Parti liderliği için girdiği yarışta Biden için gönüllü oldu. 2009 yılında Goldman Sachs'ın risk yönetimi departmanında çalıştı.

SYRIZA İLE 2021'DE TANIŞTI

Daha önce milletvekilliği veya bakanlık görevinde bulunmayan Kaselakis, SYRIZA ile 2021'de tanıştı. Kaselakis, SYRIZA'yı 2015'te iktidara taşıyan eski SYRIZA lideri Aleksis Çipras'ın davetiyle Mayıs ve Haziran 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı oldu ancak parlamentoya girmeye hak kazanamadı.

14 YAŞINDA ABD'YE GÖÇ ETTİ

Matematikteki üstün başarısı dolayısıyla tam burslu öğrenci olarak 14 yaşında ABD'ye göç eden, finans, ekonomi eğitimi alan 35 yaşındaki Kaselakis bir süre Goldman Sachs'ta çalışmış ve ardından deniz taşımacılığı alanında kendi firmasını kurmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!