banner2

Yunanistan şokta! Rüşvetçi Bob'un istifası komşuda infial yarattı! F-16 satışını kim engelleyecek?

Yunanistan'a yakınlığı, Türkiye'ye düşmanlığı ile tanınan ABD'li senatör Bob Menendez'in skandalları ortaya çıktı. Bob Menendez ve eşinin casusluk iddiası ABD basınında gündem olurken, Menendez'in istifası Yunanistan'da infial yarattı. Komşu basını "Türkiye'ye F-16 satışını kim engelleyecek?" sorusunu sormaya başladı.

Dünya 25.09.2023, 14:13 25.09.2023, 16:12
Abone ol
Yunanistan şokta! Rüşvetçi Bob'un istifası komşuda infial yarattı! F-16 satışını kim engelleyecek?

Türkiye'nin F-16 temininin önündeki en büyük engel olarak görülen Türk düşmanı Bob Menendez'in skandalı ABD basınına bomba gibi düştü. Rüşvet aldığı gerekçesi ile ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığından geçici olarak ayrılan Menendez'in 'casusluk' iddiası ABD gündemini sarsarken Yunan basınında ise tek gündem yine F-16 satışı oldu.

ÜLKEYİ SATTI PARALARI KAPTI

Yunan ve Ermeni lobisine yakınlığı ile bilinen Menendez'in skandalları ABD medyasını oldukça karıştırmış durumda. The Washington Post, günlerdir Menendez ve karısının ülkeyi satarak aldığı rüşvetin belgelerini yayımlıyor. 2006'dan bu yana Senato'da görevli olan Menendez hakkındaki iddialarda, kendisi ev eşinin Mısır'a bilgi vermek karşılığında yüz binlerce dolar rüşvet aldığından bahsedildi.

ABD BASINI BOB'UN İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARDI

ABD merkezli Washington Post'un iddialarına göre Menendez, aslen Mısırlı olan Wael Hanna ile kocasını Mısırlı istihbarat ve askeri yetkililerle tanıştırmak için çalışmış. 3 maddelik federal iddianamaye göre söz konusu olayın mesajları da var. Mesajların içeriğinde silah satışı ile ilgili bilgiler de var. Menendez'in konuyla ilgili olarak bir sürü gizli toplantı yaptığı da alınan bilgiler arasında. Ayrıca Menendez'in Mısır hükümetine adına gizli bir mektup yazdığı, bunun yanı sıra da ABD senatörlerini Mısır lehine 300 milyon dolarlık yardım için ikna ettiği de iddia edildi.

EŞİ DE İŞİN İÇİNDE

Menendez ve karısı Nadia'nın yanı sıra Menendez'in 3 ortağı da hedefte. Menendez'in yüz binlerce dolar tutarındaki nakit para ile hediyeler karşısında yetkilerini kötüye kullandığı ifade ediliyor. Söz konusu iddialarına fotoğrafları da var. Savcıların mahkemeye sunduğu fotoğraflar arasında nakit para ve üzerinde Menendez'in isminin yazılı olduğu bir ceket var. Öte yandan Menendez ve eşinin rüşveti altın külçeler karşılığında aldığı da iddia ediliyor. Söz konusu külçelere ait olduğu ileri sürülen görseller de mahkemeye sunuldu.

"ANKARA F-16'LARI ALACAK MI?"

Senato'da Menendez'in istifa etmesine yönelik sesler yükselirken Yunanistan'da ise F-16 paniği baş gösterdi. iefimerida'da yer alan bir haberde, Türkiye'nin Menendez'i konuştuğu yazılırken akıllarındaki tek sorunun ise 'Ankara F-16'ları alacak mı?' olduğu açıkça yazıldı.

Gazete, Menendez'e yönelik yolsuzluk suçlamalarının Türkiye'ye yönelik F-16 satışının önündeki engelleri kaldırıp kaldırmayacağını gündemine taşıdı.

"YUNAN VE ERMENİLER İÇİN ÜRPERTİCİ"

The Toc, Menendez'in istifasının Yunan ve Ermeni lobiler için ürpertici olduğunu öne sürdü. Modern Türkiye üzerine çalışan Brooklyn Koleji profesörü Luis Fishman'ın açıklamalarına yer verilen haberde, "O, Türkiye'nin Washington'daki en ateşli büyük rakiplerinden biri, F-16'ların satışını engelliyor. Bu Biden'ın işini kolaylaştıracaktır." ifadeleri yer aldı.

"ERDOĞAN ZAFER ELDE ETTİ"

Flight Gr. İsimli haber sitesi "Menendez'in istifa kararı alması, Yunanistan ve Kıbrıs Rumları için büyük bir kayıp, bizi bu kadar destekleyen başka bir senatör yok. Erdoğan, Menendez'in istifasıyla zafer elde etti" yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!