banner2

Yunanistan satın aldığı Rafale tipi savaş uçaklarını kutsadı

Yunanistan'ın Fransa'dan sipariş ettiği Rafale tipi savaş uçaklarının ilk teslimatı yapıldı. 6 adet Rafale savaş uçağı, Yunanistan'ın Tanagra Hava Üssü'nde papazlar tarafından kutsandı.

Dünya 20.01.2022, 08:44 20.01.2022, 09:02
Abone ol

Yunanistan'ın Fransa'dan sipariş ettiği Rafale tipi savaş uçaklarının ilk teslimatı yapıldı.

Atina'nın toplam 24 adet temin etmesi planlanan Rafale tipi Fransız savaş uçaklarının ilk 6'sı, Atina'nın kuzeyindeki Tanagra Hava Üssü'ne iniş yaptı.

İKİNCİ TESLİMAT BU YIL İÇİNDE

İniş sırasında düzenlenen törende konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ilk teslimatın siparişten 16 ay sonra yapıldığına dikkati çekerek 6 uçaklık ikinci teslimatın 2022 içinde ve diğer teslimatların da 2023 ve sonrasında yapılacağını belirtti.

PAPAZ KUTSADI

Pistte ise gösteri amacıyla, itfaiye araçlarından püskürtülen sularla oluşturulan ‘şemsiye’den geçtiler. Din adamları dualar okudukları uçakları “kutsal su” ile kutsadılar.

'BARŞÇIL BİR GELECEK İÇİN KALKIŞA HAZIR'

Miçotakis, 'Rafale tipi savaş uçaklarının, tüm bölge için daha iyi ve daha barışçıl bir gelecek için kalkışa hazır' olduğunu söyledi.

Eylül ayında Miçotakis ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron savunma anlaşması imzalamıştı. Bu kapsamda Yunanistan, Fransa'dan 3 milyar euro değerinde 3 yeni fırkateyn satın aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!