banner2

Yunanistan'dan Akdeniz hamlesi! "Mora ve Girit'te sismik araştırmalara başlıyoruz"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Mora Yarımadası ve Girit Adası'nın güneybatısında doğalgaz arama çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlayacaklarını açıkladı. Libya ile de masaya oturacaklarını belirten Miçotakis, bu görüşmede deniz yetki alanlarını belirlemek istediklerini söyledi.

Dünya 08.11.2022, 01:20 08.11.2022, 02:11
Abone ol
Yunanistan'dan Akdeniz hamlesi! "Mora ve Girit'te sismik araştırmalara başlıyoruz"

Yunanistan Akdeniz'de doğalgaz aramalarına başlıyor. Başbakan Kiryakos Miçotakis, Mora Yarımadası ve Girit Adası'nın güneybatısında sismik araştırmaların startını vereceklerini açıkladı.

ARAMALARI EXXONMOBİL ÜSTLENECEK

ANT1 televizyon kanalına konuşan Miçotakis, Yunanistan'ın, Libya ile bir açılım yapıp, deniz yetki alanlarını belirlemek istediğini belirtti. Miçotakis, Yunanistan'ın bölgede hidrokarbon arama planlarına ilişkin ise şöyle konuştu: "Doğal gaz bulmaya yönelik sismik araştırmaların hemen başlayacağını söyleyebiliriz. Hemen derken, önümüzdeki günleri kastediyorum. Mora Yarımadasının ve Girit'in güneybatısında bulunan iki parselde, ExxonMobil tarafından..."

YUNANLAR DEDEAĞAÇ'I SATMAYACAK

Dedeağaç'ın, Yunanistan için stratejik, jeopolitik açıdan ve enerji bakımından büyük öneme sahip olduğunu belirten Miçotakis, Yunanistan'ın, Dedeağaç Limanını yabancı bir yatırımcıya satmaktan vazgeçtiğini söyledi.

CASUS DİNLEMELERİ YALANLADI

Miçotakis, Documento gazetesinin Yunanistan'daki siyaset, medya ve iş dünyasından, aralarında eski Başbakan Andonis Samaras ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın da bulunduğu çok sayıda kişinin dinlendiğine ilişkin iddiasını yalanladı.

Ülkede casus yazılım kullanıldığına ve dinleme yapıldığına ilişkin iddiaları kendisinin de hükümetin de reddetmediğini belirten Miçotakis, ancak kendisinin ve hükümetin bu durumdan sorumlu olmadığını savundu
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!