Yunanistan'da erken seçim krizi! Miçotakis'e elveda

Ana muhalefet lideri Aleksis Çipras'ın yanı sıra Yunan medyasının da yerden yere vurduğu ve 'başarısız' olarak nitelendirilen Miçotakis’in koltuğu sallantıda.

Dünya 02.07.2022, 13:37 02.07.2022, 13:44
Abone ol
Yunanistan'da erken seçim krizi! Miçotakis'e elveda

Türkiye'nin NATO Liderler Zirvesi'ndeki diplomatik başarısı tüm dünyada yankı bulurken Yunanistan'ı birbirine kattı. 

Eski Başbakan ve ana muhalefet lideri Aleksis Çipras, "Acı bir diplomatik yenilgi yaşadık. Eğer ben Madrid'de başbakan olsaydım ve bu yaşansaydı ve aynı zamanda 'TurkAegean' tanımı Türkiye tarafından reklam markası olarak tescil edilmiş olsaydı Madrid'den yaya dönerdim." sözleriyle Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i yerden yere vurdu.

ERKEN SEÇİME GİDECEK

Madrid'deki zirvenin yankıları sürerken Miçotakis hükümetiyle ilgili bu kez erken seçim söylentileri gündeme geldi. Siyasi analistler, Miçotakis'in Ağustos ayı ortasında bir duyuru yaparak sonbaharda erken seçime gitmesinin beklendiğini açıkladı.

KOLTUĞU SALLANTIDA

Yapılan analizde, anket şirketi GPO'nun araştırma direktörü Antonis Papargiris'in değerlendirmelerine göre; Yunanistan'daki tüm partilerin şu anda seçim hazırlıkları yaptığını belirtti. Çipras'ın da yapmış olduğu, "erken seçimler Eylül ayında gerçekleşecek" çıkışının ardından gelen anket sonuçları, Miçotakis'in koltuğunun sallantıda olduğu söylentilerini kuvvetlendirdi.

SON 30 YILIN EN YÜSEK ENFLASYONU

Ülkenin son 30 yılın en yüksek enflasyonuyla karşı karşıya olduğu belirtilirken buna ek olarak Türkiye ile yaşanan gerilimin Miçotakis'in oy oranında düşüşe neden olduğu ifade edildi.

Maliye Bakanı Christos Staikouras, hafta sonu Mega TV'ye yaprğı söyleşide "Mali yardımlar için tek bir euro bile kalmadı" ifadelerini kullanması dikkat çekmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!