banner2

Yunanistan'a AİHM tokadı: İnsanlık suçu tescillendi

Dünya 07.07.2022, 19:12
Abone ol
Yunanistan'a AİHM tokadı: İnsanlık suçu tescillendi

AİHM, göçmenleri ölüme iten Yunanistan'ı suçlu buldu. 11 kişinin öldüğü olay için Yunanistan, 330 bin euro tazminat ödemeye mahkum edildi.
Yunanistan, 20 Ocak 2014 tarihinde 27 göçmeni taşıyan mülteci teknesini batırarak 11 kişinin ölümüne sebep olmuşüu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) giderek Yunanistan'ı şikayet eden ölen ailenin yakınları hukuki süreçten zaferle ayrıldı.

BOTLARI KASTEN BATIRDILAR

Mahkeme, 8 yılı aşkın süredir devam eden davada nihayet karara vardı ve Yunan güvenlik güçlerinin ve yetkililerinin insan haklarını ihlal ettiğine oybirliğiyle hükmetti. Böylece Yunanistan’ın mülteci botlarını kasten batırdığı, mültecilerin ölümüne sebebiyet verdiği ve hayatta kalan mültecilere insanlık dışı muamele yaptığı tescillendi.

ÜÇ MADDEYİ İHLAL ETTİLER

AİHM, Yunanistan'ın şu insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti:
1-  İnsan Hakları Sözleşmesi madde 2’deki yaşam hakkının kasten ihlali: Yunanistan, mülteci teknesini Türkiye’ye iterken, teknenin batacağını ve içinde bulunanların öleceğini hesaba katmalıydı.
2- Aynı maddenin dolaylı ihlali: Yunan yetkililer, yaşam hakkını korumaya yönelik olumlu adım atmadı.
3- İnsan Hakları Sözleşmesi madde 3 olan “İnsanlık dışı muamele ve eziyetin” kasten ihlali: Tekne batırıldıktan sonra hayatta kalan ve AİHM’e başvuran 12 kişi, Yunan güvenlik güçleri tarafından insanlık dışı muameleye maruz bırakıldı ve kendilerine eziyet edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!