banner2

Yunan'a dert oldu! Türkiye'nin ürettiği yeni kamikaze drone Azab Yunanistan basınında

Türkiye'nin ürettiği yeni kamikaze drone Azab T200 Yunanistan'da yankı uyandırdı. Yunanistan medyasında yeni kamikaze drone ve menzili hakkında endişeli değerlendirmeler yapıldı.

Dünya 24.03.2023, 00:24 08.04.2023, 18:45
Abone ol
Yunan'a dert oldu! Türkiye'nin ürettiği yeni kamikaze drone Azab Yunanistan basınında

Türkiye'nin mühimmatlı testlerine başladığı Azab T200, Yunanistan medyasında endişeye sebebiyet verdi. Azab T200'ün menziliyle ilgili yazan Yunan medyası, adalar konusunda kamikaze İHA'ların kabiliyetlerini konu aldı. Ayrıca Azab T200'ün Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesiyle daha geniş bir alanda etkili olacağı belirtildi.

Yunan medyası pentapostagma.gr'de Türkiye'nin radara yakalanmayan ve mühimmatlı testlerine başladığı Kamikaze İHA Azab T200 hakkında bir makaleye yer verdi. Makalede Türkiye'nin başarılarını kaleme alınırken şu ifadelere yer verildi: "200 km menzile sahip Azab kamikaze İHA, kendisine verilen GPS koordinatları ile 25. meridyenin doğusundaki adalarımızın tamamına yakınını kapsayan hedefleri imha edebilir. Türkiye'nin başarıları arasında çok sayıda İHA geliştirmesi ile savunma sanayii kabiliyetlerini yükselttiği bir gerçektir."

TÜM UÇUŞ TESTLERİ YAPILDI

Bir Robit Technology yöneticisine göre, uçuş testlerini başarıyla geçen yelken kanat şeklindeki yeni kamikaze insansız hava aracı 'Azab' yeni kamikaze dronlar arasında yer alıyor.

Yunan medyası ayrıca Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine atıfta bulunarak "Türk teknoloji şirketi Robit Teknoloji, uzun menzilli uçuş kabiliyetine sahip söz konusu yeni çok amaçlı kamikaze insansız hava aracını geliştirdi." ifadelerini kullandı.

Robit Teknoloji Ürün Müdürü Selçuk Fırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Tüm uçuş testlerini yaptık. Mühimmat testlerine devam ediyoruz. Mühimmat testlerini önümüzdeki aylarda yapacağız. Üretime hazırız. Gelecekteki siparişleri karşılayabileceğiz."

Ayrıca Azab insansız hava aracına farklı tipte savaş başlıklarının takılabileceğine dikkat çekerek, kanat açıklığının 2 metre (6,5 fit) ve 1,5 metre (4,9 fit) olan iki versiyonu olduğunu ifade etti.

Fırat, 2 metre kanat açıklığına sahip Azab'ın 15 kilograma kadar yük taşıyabileceğinin altını çizen çizerek "İHA, 200 kilometre (124 mil) haberleşme menziline sahip olup, verilen GPS koordinatları ile hedefleri imha etmektedir." diye konuştu.

ŞU ANDA TETİK AŞAMASI TEST EDİLİYOR

Robit Teknoloji İHA Direktörü Selçuk Fırat, şirketin 15 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu dile getirerek ağırlıklı olarak bilgi güvenliği alanında faaliyet gösterdiklerini, son 2 yılda ise savunma sanayi alanında faaliyet göstermeye başladıklarını söyledi.

Azab'ın geldiği aşama hakkında da bilgi veren Selçuk Fırat, şu anda tetik mekanizmasının test edildiğini, mühimmat testlerinin yıl ortası veya yılın üçüncü çeyreğine kadar tamamlanmasının beklendiğini ifade etti. Fırat, sonraki siparişleri de karşılayabileceklerini belirtti.

Azab'a hem savaş başlıklarının hem de özel mühimmatın üretilebildiğini belirten Selçuk Fırat, Azab'a tanksavar RPG mühimmatının da çok rahat entegre edilebileceğini söyledi.

Yaklaşık 6 metrelik bir mancınığa sahip olan Azab T200, halen çalışır durumdaki bir roket sisteminden bir kamyon veya konteynerden fırlatılabiliyor.

İSMAİL DEMİR SICAK BAKIYOR

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'e Azab'ı tavsiye ettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını belirten Fırat, şöyle dedi:

"Gerçek şu ki, bu özelliklere sahip bir İHA, Türkiye'de sınıfında tek ve yurt dışında da bu hafta iki ülke ile temasa geçmemizin ardından ilgi gördü. Hem ihracatımız hem de ordumuz için iyi bir ürün olacak."

Azap sürümlerinin ihtiyaca göre yapılandırıldığına dikkat çeken Selçuk Fırat, bunların nasıl kullanılacağına ilişkin şu bilgileri aktardı:

"Azab T150'yi muharebe şartlarına göre geliştirdik. En az 3 tanesini gruplayıp uçurduk ve kamerası sayesinde 100 km mesafedeki her hedefi vurabileceğini gördük.

Azab T200 ise uzun mesafelerde ülke sınırlarını korumak için caydırıcı olarak tasarlandı. 200 km'ye kadar kontrol menziline sahiptir ve tanımladıktan sonra hedefine doğru hareket ederek istenen dalışı gerçekleştirir. Hedefi vurarak veya vurmayarak kendi kendini imha etme kabiliyetine sahipken, dikey veya açılı olarak dalabilir."

Sonuç olarak, Azab kamikaze insansız hava araçlarının yakında Silahlı Kuvvetlerine dahil edilmesiyle Türkiye'nin Ege ve Trakya'daki harekât kabiliyetini önemli ölçüde artıracağını söyleyebiliriz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!