banner2

Yunan ve Suud 'ortak düşmana karşı' Girit'te tatbikat yapıyor: F-15'ler havalandı

Yunanistan, Suudi Arabistan ve ABD Girit'te buluştu. Pentagon'un F-15 ile F-35 savaş uçaklarıyla Atina'nın F-16'larına Riyad'a ait F-15'ler eklendi. 'Ortak düşmana karşı' hava tatbikatı pazartesi başlıyor.

Dünya 05.11.2022, 14:44
Abone ol
Yunan ve Suud 'ortak düşmana karşı' Girit'te tatbikat yapıyor: F-15'ler havalandı

Suudi Arabistan, Türkiye ile 'normalleşme' adımlarına rağmen Yunanistan ile ilişkileri derinleştirmeye devam ediyor. İki ülke hava kuvvetleri Girit adasında 'Şahin Gözü' adıyla bir tatbikat düzenleyecek.

'Ortak düşmana karşı' icra edilecek hava tatbikatı için Girit'e çok sayıda F-15 savaş uçağı getirildi. Uçakların konuşlandığı Suda Hava Üssü'nde aynı zamanda Amerikan F-15'leri ile F-35'leri bulunuyor. 

ABD ordusunun 10 adet F-35'i ile 15 tane F-15'ine ek olarak Yunan Hava Kuvvetleri'nin jetleri ve Suud uçakları da düşünüldüğünde Girit'te şu an hatırı sayılır miktarda savaş aracı bulunuyor. 

Katar'ın 36 adet uçağını Türkiye'nin hizmetine sunmak üzere Anadolu'da konuşlandırdığı bir süreçte Riyad yönetiminin Girit'te Yunanistan'la ortak tatbikat adımı, normalleşme sürecini sekteye uğratabilecek bir potansiyel taşıyor. 

Aslında son tatbikat, Atina ile Riyad'ın ortak yürüttüğü savaş oyunları serisinin 3. adımı. Bu yıl Şahin Gözü'nün üçüncüsü düzenleniyor.

Tatbikata katılan Suud pilotlarının komutanı Albay Halife el-Enezî, "Suud Hava Kuvvetleri, teknik destek ekiple birlikte bir dizi F-15 savaş uçağıyla Girit'te. Hava manevraları Yunan ve Suud filoları arasındaki işbirliğini artırarak savaşa hazırlık seviyemizi yükseltecek" dedi. 

Tatbikatın pazartesi günü başlaması bekleniyor.  

DENİZİN DİBİNDEN VERİ KORİDORU

Veliaht Prens Muhammed bin Selman yönetimindeki Riyad'ın Atina ile işbirliği sadece askeri alanda değil. Suudi Arabistan ile Yunanistan arasında geçtiğimiz temmuz ayında enerji işbirliği anlaşmaları imzalanmıştı. 

Anlaşmaya göre Suud yönetimi, Doğu Akdeniz derinliklerine bir veri ve elektrik kablosu döşeyecek. Sözkonusu hat, Güney Kıbrıs Rumlarına uğrayıp daha sonra Yunanistan'a ulaşacak. Riyad ve Atina bu projeyi "Doğu'dan Akdeniz'e Veri Koridoru" olarak adlandırıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!